Velilerin Yakındığı Öğrenci Sorunları

Her öğrenci velisi çocukların sorunlarından yakınır. Sorunlardan yakınmak sorunların büyümesini sağlar. Sorunların çözümü için mücadele etmek gerekir. Bu yazı dizimizde velilerin yakındığı öğrenci davranışları ve çözüm önerilerini anlatacağız. Yazı dizimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

1-) Dağınıklık: Birçok veli çocuğun dağınık olmasından yakınır. Dağınıklık davranışı genelde aile kaynaklıdır. Aile içinde dağınıklık varsa bu durum çocuğun yaşantısına da etki edecektir.  Odasını dağıtan ve sürekli annesi toplayan bir çocuğun düzene girmesi imkansızdır. Çocuklara toplu olmanın önemi iyi anlatılmalıdır. Kesinlikle onlar adına bir iş yapılmamalıdır. Odasını çocuk dağıttı ise çocuk toplamalıdır. Toplamadığında mahrum bırakma cezası ile sevdiği bir şey elinden alınmalı ve ondan mahrum bırakılmalıdır. Anne ve babalar dağınıklık konusunda çocuklarına örnek olmalıdır.

2-) Severek çalışma: Çocukların ödevleri hep aile baskısı ile yaptığı söylenir. Severek ödev yapılmadığından yakınılır. Bunun temel nedeni ders çalışmanın önemi çocuğa iyi anlatılmamış olmasından kaynaklanır. Ders çalışan çocuğun yanında yer almak, ona yardımcı olmak, ders çalıştığında onu ödüllendirme gibi teknikler kullanılabilir. Çocuklar anlamadıkları konularda çalışmak istemezler. Birçok çocuk okulda anlatılan konuları öğrenmede zorluk çeker. Bu yüzden ödev yapmak istemez. Bildiği öğrendiği bir konunun ödevini büyük bir zevkle yaparken bilmediği konunun ödevini yapmak istemez.

3-) Mal kıymetini bilme: Benim oğlum malının kıymetini bilmiyor derler. Bunun en önemli sebebi her şeyin çocuğa hazır olarak verilmiş olmasında kaynaklanır. Kolay elde edilen şeylerin önemi yoktur. Kolay yoldan verilen şeylerin kıymetini anlaması zordur. Oyuncağı kırılan çocuğa üzülme hemen yenisini alırız diyerek ona çok büyük kötülük ettiğimizin farkında değiliz. Mal kıymetini bilmek için kişinin o malı nasıl şartlarda alındığını bilmesi gerekir. Paranın kazanılmasının zorluğunu bilmesi gerekir.

4-) Asilik: Çocukların söz dinlemediğinden yakınılır. İstenir ki her şeyi çocuklar hemen yapsın. Tüm söylenenler hemen yapılsın. Çocukların bizim gibi düşünmesi istenir. Onların da duygu ve düşünceleri olduğu hep unutulur. Asi çocuklar hep baskı ve şiddetle susturulmaya çalışılır.

Yazan = Rehber/Sınıf Öğretmeni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir