Çocukları Bekleyen Tehlikeler ve Tuzaklar Nelerdir?

Hayırlı evlat yetiştirmek tüm anne ve babaların ortak hedefidir. Bu hedefe ulaşmak adına çocuklarımızı bekleyen tuzakları bilmek ve bunlara önlemler almak tüm anne ve babaların ortak görevidir. Bu yazı dizimizde çocukları bekleyen tuzaklar hakkında eğitimci bir baba olarak bilgi ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Çocukları bekleyen tuzaklar şunlardır:

1-) İnternet Kafeler: İnternet kafeler oldukça bozuk mekanlardır. Buraya her türden çocuk gelir. Oyun oynamak ve internete girmek için kurulan bu mekanlar günümüzde oldukça bozulmuştur. Çocuklar oyun oynarken bu mekanlarda çeteleşme artmıştır. Sigara ve alkol kullanımları bu mekanlarda oldukça fazladır. Güvenilir internet kafe sayıları oldukça azdır. Çocuklarınızı internet kafelerden uzak tutmalısınız. Evinizde bilgisayarınız olsun. Araştırma yapmak gerektiğinde evinizdeki bilgisayardan yapsınlar. Oyunları kontrollü olarak evde oynatabilirsiniz.

2-) Kolay Para Kazanma Tutkusu: Kolay para kazanma tutkusu çocukları kumarın uzağına atmaktadır. İddia ve şans oyunlarına yönelen çocuk ilerleyen yaşlarında kumarın pençesine düşmektedir. Kolay para kazanma tutkusu ile kısa yoldan köşeyi dönme tutkusu çocukları yasa dışı işlere yöneltmektedir. Birçok bölgede çocuklar kurye olarak kullanılmaktadır. Kolay para kazanma tutkusu çocuklarda emeğin önemini yitirmesine neden olmaktadır. Çalışmadan rahat yaşam sürmek amacı ile kolayca para kazanma hedeflenmektedir.

3-) Zararlı Alışkanlıklar: Çocuklarınızı ne kadar güzel yetiştirirseniz yetiştirin çocukların sosyal çevresi çocukların bozulmasında oldukça etkilidir. Kötü alışkanlıkları olan çocuklarla arkadaş olan çocuklar zamanla bozulmaya başlar. Sigara ve alkol kullanımı çocuk çağına kadar düştü. Arkadaş çevresi bozuk olan çocuklarda zararlı alışkanlıklar çok sık görülür. Bu anlamda çocuklara iyi arkadaş seçmek gerekir. Arkadaşları iyi tanınmalıdır. Başı boş bırakmak çocuklar için sakıncalı durumdur. Çocukları sürekli gözetim altında tutmalı fakat bunu yaparken de çocuklara bu durum hissettirilmemelidir.

4-) Çeteleşme: Çocuklar arasında çeteleşme çok sık görülür. Bir gücün arkasına sığınarak otoriteye karşı çıkmak kendini güvence altına almak isterler. Çete kurarak bir güç elde etmek isterler. Kendilerini iyi ifade etmek güçlü hissetmek ve toplumda var olmak olarak görülür. Bu yüzden çeteleşmeye karşı çocuklarımızı koruma altına almalıyız.

Yazar = Sınıf/Rehber Öğretmeni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir