Bilgisayar Hangi RAM’leri Destekler Nasıl Öğrenirim?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayar hangi ramleri destekler nasıl öğrenebiliriz onu anlatacağız.

Bilgisayara yeni bir RAM alacağımız zaman bilgisayarımız destekliyor mu diye araştırma yapmamız gerekmektedir. Desteklenmeyen bir RAM alırsanız bilgisayara takılmaz. Haliyle boş yere geri iade etme vs. işlerle uğraşmış olursunuz. Bu yüzden ram almadan önce bilgisayarımız destekliyor mu diye kontrol etmeniz çok iyi olur. Ramler DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 tiplerinde olmaktadır. Anakartlar bu tipteki ramlerden yalnızca 1 tanesini desteklemektedir. Yani bir anakart ddr4 rami desteklerken ddr3 rami çalıştırmaz. Çünkü ramin takıldığı yerler o anakarta göre uyum sağlamaktadır. Şimdi maddeler halinde bir program sayesinde bilgisayar hangi ram tipini destekler nereden öğreniriz onu anlatalım.

Bilgisayar Hangi RAM Tipini Destekler Öğrenme Yöntemi

1-) Bilgisayarın hangi ram tipini desteklediğini “AIDA64” programı sayesinde öğrenebiliyoruz. Bu bakımdan öncelikle “AIDA64 Extreme Edition” programını ücretsiz olarak internetten indirip kuruyoruz. Programın boyutu yaklaşık 40 küsür mb’dır. Yani rahatlıkla indirebilirsiniz.

2-) Programı indirdikten sonra açıyoruz. Ardından sol menüden “Anakart” kısmına giriyoruz.

3-) Sonrasında “Çipset” bölümünü açıyoruz.

4-) Sonrasında burada sağ kısımda “Desteklenen Bellek Türleri” bölümünde bilgisayar hangi ram tipini destekler o yazmaktadır.

5-) Mesela bizim bilgisayarımız yukarıda gördüğünüz gibi DDR3 ramleri desteklemektedir. Daha doğrusu “DDR3-1066 Mhz, DDR3-1333 Mhz, DDR3 1600 Mhz SDRAM” frekanslarındaki ddr3 ramleri destekliyor diyebiliriz. Aynı şekilde bir aşağıda yazan en fazla bellek miktarı bölümünde de en fazla kaç gb ramleri destekler o yazmaktadır. Yukarıda da gördüğünüz gibi bu bilgisayar maksimum 32 gb ram desteklemektedir. Daha fazlasını maalesef çalıştırmamaktadır.

6-) Böylelikle sizler de hızlı şekilde programı indirerek bilgisayar veya laptopun hangi rami desteklediğini ve bu cihazlara maksimum kaç GB ram takılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde “AIDA64 Extreme Edition” programı sayesinde bilgisayar hangi rami destekler öğrenebiliyoruz. Umarız yararlı olur. Yorumlarınızı bekleriz teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir