Blogger’a (Blogspot) Ads.Txt Dosyası Nasıl Eklenir?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere blogger web tabanlı sitelere Google Adsense ads.txt dosyası nasıl eklenir onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi Google Adsense özel olarak web siteleri için ads.txt dosyası oluşturulmasını istiyor. Yani adsense reklamı yayınlanan her sitede bu dosyayı “siteadi.com/ads.txt” uzantılı olarak ana dizine yüklenmesini istemektedir. Bunun sebebi ise bazı reklam dolandırıcıların önüne geçmektir. Ads txt dosyasını eklediğinizde Google sitenizdeki reklamlara ve istatistiklerine bakabiliyor ve dolandırıcı reklamları gördüğünde engelleyebiliyor. Çoğu zaman tbm 0.01 kuruş civarı geldiğinden şikayetçi olmuşuzdur. İşte eğer sitemize ads.txt dosyası eklersek daha kaliteli reklamlar göstereceğiz ve tbm oranımız da az da olsa artacaktır. En azından bizim bildiğimiz kadarıyla durum böyle fakat bu bilgi doğru olmayadabilir. Bu dosyayı eklemek zorunlu değildir fakat eklenirse birçok avantajdan faydalanmış olur diyebiliriz.

Normalde ads.txt dosyasını direkt olarak sitenin ana dizinine yüklemekteyiz. Fakat blogger sitelerde böyle bir imkan olmadığı için oraya özel bir ayar mevcuttur. Şimdi sizlere maddeler halinde blogger (.blogspot) tabanlı web sitelere ads.txt dosyası nasıl eklenir yani nasıl oluşturulur onu anlatalım.

Blogger’a Ads.Txt Dosyası Nasıl Eklenir?

1–) Öncelikle ads.txt dosyasını Google Adsense paneline girerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu dosyanın içerisinde aşağıdaki gibi kısa bir kod bulunacaktır.

Yani dosyayı indirmeden yukarıdaki kod ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kodda değişen tek yer sadece 2. kısımda yer alan “pub-0000000000000000” kısmıdır. Buraya kendi yayıncı kimliği kodunuzu girmeniz gerekiyor.

2–) Yayıncı kimliği koduna ise Google Adsense panelinden “Hesap > Ayarlar > Hesap bilgileri” bölümünden ulaşabilirsiniz.

3–) Hesap bilgileri kısmına girdiğinizde aşağıdaki gibi en üstte yayıncı kimliği kodu karşınıza çıkacaktır.

4–) Bu kodu kopyalayıp 4 kısımdan oluşan ads.txt dosyasındaki kodun 2. kısmına yapıştırıyoruz. Yani kodun gerçek hali şu şekilde olacaktır;

5–) Şimdi gelelim bunu blogger sitemize eklemeye. Bunun için öncelikle blogger yönetici paneline giriyoruz. Ardından “Ayarlar > Arama tercihleri” kısmını açıyoruz.

6–) Sonrasında ise el altta aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi özel ads txt bölümü mevcut. Oranın sağında “Düzenle” butonuna basıyoruz.

7–) Sonrasında “Özel ads.txt içeriği etkinleştirilsin mi” seçeneğini evet olarak işaretliyoruz ve aşağıda açılan boş alana kodumuzu yapıştırıyoruz. Dediğimiz gibi bu kodu kendiniz oluşturabilirsiniz. Zaten 1. 3. ve 4. kısımlar her yerde aynı. Siz sadece 2. kısımda pub ile başlayan yere kendi yayıncı kimliği numaranızı yazacaksınız. Onu da 2. ve 3. maddelerde anlatmıştık.

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0” bu kodu kendinize göre ayarlayarak boş alana yapıştırdıktan sonra “Değişiklikleri kaydet” butonuna basıyoruz.

8–) Böylelikle blogger sitemizde ads.txt dosyasını etkinleştirmiş oluyoruz. Dilerseniz www.siteismi.com/ads.txt adresini açarak kontrol edebilirsiniz.

Bu şekilde blogger tabanlı sitelere ads.txt dosyasını kurabilirsiniz. Teyit etmek için de dediğimiz gibi siteadi.com/ads.txt veya siteadi.blogspot.com/ads.txt sayfasını açabilirsiniz. Eğer aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsanız doğru yüklemişsiniz demektir.

Umarız yararlı olur. Teşekkür ederiz.

NOT = Bu işlem siteismi.blogspot.com siteler için de olmaktadır. Kısacası blogger alt yapılı her sitede çalışmaktadır. İster .com, .net, .org olsun ister blogspot.com olsun farketmez.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir