Buzun Isınma Grafiği ve Su Buharının Soğuma Grafiği İncelemesi

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere saf maddelerin hal değişim grafiklerini(buzun ısınma grafiği ve suyun soğuma grafiği) paylaşacağız.

Kimya dersinde özellikle bu tarz grafik okuma çok önemlidir.Hem yazılı sınavlarında çıkması hem de test sorularında çıkması grafik okumamız açısından önemini arttırıyor.Bu yüzden sizlere tavsiyemiz bu tarz grafik okumayı iyice öğrenmenizdir.Şimdi sizlere buzun ısınma grafiği ile aşama aşama konu anlatımını ve aynı şekilde su buharının soğuma grafiği ile konu anlatımını anlatacağız.Şimdiden iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.

Buzun Isınma Grafiği ve Anlatımı

Alttaki grafik 1 atm basınçta -10° C’deki buzun 120° C’de buhar oluncaya kadar ısıtılması sırasındaki sıcaklık zaman grafiğidir.

Buzun ısınma grafiği
Buzun ısınma grafiği

==> 0 – t1 zaman aralığında madde katı hâldedir. Sıcaklık arttıkça kinetik enerjisi artar. Potansiyel enerji değişmez.

==> t1 – t2 zaman aralığında madde erimektedir. Erime süresince sıcaklık sabittir. Kinetik enerji değişmez. Potansiyel enerji artar.

==> t2 – t3 zaman aralığında madde sıvı hâldedir. Sıcaklık arttıkça kinetik enerjisi artar. Potansiyel enerji değişmez.

==> t3 – t4 zaman aralığında madde kaynamaktadır. Kaynama süresince sıcaklık sabittir. Kinetik enerji değişmez. Potansiyel enerji artar.

==> t4 – t5 zaman aralığında madde gaz hâldedir. Sıcaklık arttıkça kinetik enerjisi artar. Potansiyel enerji değişmez.

Sonuç = Maddenin tamamı t1 noktasında katı, t2 ve t3 noktalarında sıvı, t4 noktasında gaz hâlde bulunur.

Su Buharının Soğuma Grafiği ve Anlatımı

Aşağıdaki grafik 1 atm basınçta 110° C’deki su buharının -20° C’de buz oluncaya kadar soğutulması sırasındaki sıcaklık-zaman değişimi grafiğidir.

Su buharının soğuma grafiği
Su buharının soğuma grafiği

Su buharı 100° C’de yoğunlaşır, sıvı su 0° C’de donar.

==> 0 – t1 zaman aralığında madde gaz hâldedir. Sıcaklık azaldıkça kinetik enerjisi azalır. Potansiyel enerji değişmez.

==> t1 – t2 zaman aralığında madde yoğunlaşmaktadır. Yoğunlaşma süresince sıcaklık sabittir. Kinetik enerji değişmez. Potansiyel enerji azalır.

==> t2 – t3 zaman aralığında madde sıvı hâldedir. Sıcaklık azaldıkça kinetik enerjisi azalır. Potansiyel enerji değişmez.

==> t3 – t4 zaman aralığında madde donmaktadır. Donma süresince sıcaklık sabittir. Kinetik enerji değişmez. Potansiyel enerji azalır.

==> t4 – t5 zaman aralığında madde katı hâldedir. Sıcaklık azaldıkça kinetik enerjisi azalır. Potansiyel enerji değişmez.

Sonuç = Maddenin tamamı t1 noktasında gaz, t2 ve t3 noktalarında sıvı, t4 noktasında katı hâlde bulunur.

Bu yazımızda sizlere suyun donma ve erime noktalarındaki aşama aşama kinetik ve potansiyel enerjileri hangi durumda olur onları paylaştık.Umarız derslerinizde faydası olur.Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir