Çay Asit mi Baz mı? Çay’ın pH Değeri Kaçtır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çay asit mi baz mı, ph değeri kaçtır onu anlatacağız.

Günlük hayatta en çok tüketilen içeceklerin başında çay gelmektedir. Özellikle kış mevsimlerinde içimizin ısınması için, yaz mevsimlerinde ise harareti almak için çay sıklıkla tüketilir. Bazı kimya sorularında çayın asit mi yoksa baz mı olduğu sorulabiliyor. Bundan dolayı sizlere çay asit midir baz mıdır kısaca hakkında bilgi paylaşmak istedik. Dediğimiz gibi genel kültür sorularında, kimya çoktan seçmeli sorularda çay ile ilgili sorular çıkabilir. Şimdi sizlere çayın ph değeri kaçtır, çay asidik mi yoksa bazik mi onu kısaca anlatalım.

Çay Asit mi Baz mı? Çay Asidik mi Bazik mi? Çayın pH’ı Kaçtır?

  • Çay ==> Asittir.
  • Çay pH’ı ==> 5.5

Çay’ın pH değeri yaklaşık 5.5 ‘dir. Haliyle çay asit bir maddedir. Çayın pH değeri 0-7 arasında olduğu için asidik özellik göstermektedir. Çayın pH değeri 7’ye yakın olduğu için bir nevi zayıf asit olarak geçmektedir. Eğer sınavlarda karşımıza çıkarsa çay asittir (zayıf asittir) seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Asitler mavi renkli turnusol kağıdını kırmızı renge çevirdiği için haliyle çay da mavi turnusolu kırmızıya çevirir diyebiliriz.

Eğer bir maddenin pH’ı 7-14 arasındaysa baz, 7 ise nötr, 0-7 arasında ise asit olmaktadır. Buna göre çayın pH’ı 5.5 ölçülmüştür. Haliyle içtimiz çay asidik yani asit bir maddedir diyebiliriz. İyi çalışmalar, iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir