Çekirdek Yükü Neye Eşittir? Atom Numarası ve Proton Sayısı İle Aynı mı?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çekirdek yükü ne demektir, neye eşittir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Kimya’nın atom ve yapısı konusunda bazı önemli bilgiler sınavlarda çok işimize yarayabiliyor. Özellikle atom numarası, proton sayısı, kütle numarası, nötron sayısı, çekirdek yükü, elektron sayısı vb. değerlerden hangileri birbirine eşittir, hangileri farklıdır bilmemiz gerekiyor. Şimdi çekirdek yükü neye eşittir kısaca anlatalım.

Çekirdek Yükü Neye Eşittir?

Çekirdek yükü, atom numarası ve proton sayısı aynı şeydir. Yani bir elementin çekirdek yükü, atom numarasına ve proton sayısına eşittir. Eğer atom nötr ise çekirdek yükü elektron sayısına da eşit olur.

Atom numarası, atomun çekirdeğindeki proton sayısıdır. Çekirdek yükü olarak da ifade edilmektedir.

Eşitlik şu şekilde:

  • Çekirdek yükü = Atom numarası = Proton sayısı

Atom numarası element sembolünün sol alt köşesinde gösterilmektedir. Yani proton sayısı ve çekirdek yükü de element sembolünün sol altında yazan sayıdır.

Çekirdek yükü element atom sembolünün sol alt tarafında yazmaktadır. Yani sol alttaki sayı atom hem proton sayısını hem atom numarasını hem de çekirdek yükünü ifade etmektedir. Şimdi bir örnek soru çözümü yapalım.

Örnek = iyonu için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Nükleon sayısı 24’tür.

B) Atom numarası (Z) 12’dir.

C) Çekirdek yükü 2+ ‘dır.

D) Elektron sayısı 10’dur.

E) Nötron sayısı 12’dir.

Çözüm = Çekirdek yükü atom numarasıdır. Haliyle sorudaki iyonun çekirdek yükü 12’dir. 2+ olan ise iyonun yüküdür. Yani 2+ çekirdek yükü değil, iyonun yükü olmaktadır. Bu yüzden yanlış olan şık C şıkkıdır.

Bunlara ek olarak nötr bir atomda, yani yüksüz bir atomda;

  • Proton sayısı = Elektron sayısı = Atom numarası = Çekirdek yükü

eşitliği vardır. Yani eğer atom nötr ise elektron sayısı, atom numarası, proton sayısı ve çekirdek yükü hepsi birbirine eşittir. Eğer atom nötr değilse elektron sayısı hariç diğer 3 değer birbirine eşittir.

Çekirdek yükü nelere eşittir:

  • Çekirdek yükü proton sayısına eşittir.
  • Çekirdek yükü atom numarasına eşittir.
  • Çekirdek yükü (eğer atom nötr atom ise) elektron sayısına eşittir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir