Çevrimiçi Arkadaşlık Uygulamalarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni insanlarla tanışmak, gerçek aşkınızı bulmak herkes gibi sizin de ilginizi çekiyordur. Partiler ve arkadaş ortamları belki hala yeni sevgilinizle tanışmanız için en elverişli yerler olabilir; ama Tinder’i insan bir kere kullanmaya başladığında profiller arasında gezinmeyi bir türlü durduramıyor. Hem de daha pratik. En azından benim ve arkadaşlarım için böyle. Çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarının yarattığı heyecanı ve ne kadar seksi hissettirdiğini de yabana atmamalıyız.

Keyfinizi kaçıracak bir felaket tellalı olmak istemesem de, seksiliği falan bir yana bırakalım, arkadaşlık uygulamalarını kullanmanın çok büyük riskleri var. Yani çoğu kişinin bu uygulamalara tereddütle yaklaşması boşuna değil.

Kendim için Tinder gibi çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarını kullanırken nelere dikkat etmem gerektiğini araştırırken sizin ilginizi çekeceğini düşündüğüm çok önemli ipuçlarına ulaştım. Bunları aşağıda sizinle de paylaşmak istiyorum.

  • Aman Allah’ım, Ne Kadar Da Yakışıklı!

İnsanlar ikili ilişkilerde çok uzun süredir ufak üçkağıtlar yapıyor. Yaşını söylememe, kiloyu şöyle birkaç kilo azaltıverme… Böyle ufak tefek masum şeyler ne yüz yüzeyken ne de çevrimiçiyken sorun yaratmaz elbette. Ama bundan çok daha fazlasını saklayan, hatta sahte profil kullanan sürüyle insan var. Çoğunun da niyeti öyle masum değil.

Arkadaşlık uygulamalarından görüştüğünüz kişilerle buluşmaya karar verdiğinizde onları mutlaka buluşma yerine gitmeden önce araştırın. Bunun için bir Android veya iPhone takip programı kullanabilir, onlar hakkında bilmeniz gereken asgari bilgiye ulaşabilirsiniz.

Karşı taraftan telefon numarasını, gerçek ismini ve e-posta adresini istemelisiniz. Bunlar temelde zararsız bilgiler olduğu için saklayacak bir şeyi olmayan insanlar cevap vermekte tereddüt etmeyecektir. İstediğiniz bilgileri size ulaştırmıyorsa konuşmayı da sonlandırabilirsiniz.

Verdiği numaranın kime ait olduğunu kontrol edin ve sosyal medya hesaplarındaki profillerini inceleyin. Özellikle az arkadaş sayısı, ailesiyle ve arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafların sayısı az olan profillerin sahte hesap olma ihtimali çok yüksek.

  • Kendinizle İlgili Her Şeyi Paylaşmayın

Siz nasıl ondan adını, telefon numarasını ve e-postasını istediyseniz arkadaşlığınızı derinleştirmek istediğiniz kişiye siz de bu bilgileri verebilirsiniz. Kendiniz hakkında başka şeylerden bahsederken dikkatli olun.

Adresinizi vermek, sırlarınızı paylaşmak ve sonradan utanmanıza, başınızı belaya sokabilecek hiçbir şeyi paylaşmayın. Başınıza bela olabilirler veya kimlik hırsızlığına kurban gidebilirsiniz.

  • Yüz Yüze Buluşmayı Fazla Ertelemeyin

Klavye delikanlısı sözünü duymuşsunuzdur. Arkadaşlık uygulamalarında durum bundan çok farklı değil. İnsanlar internet üzerinden konuşurken çok kolay yalan söyleyebiliyor, kendisini olmadığı biri gibi gösterebiliyor. Bu yüzden aranızdaki iletişimin artmasını gerekenden fazla beklerseniz boşa vakit kaybeder ve değmeyen kişilerle fazla içli dışlı hale gelirsiniz.

Yüz yüze görüşmek için fazla hevesli olanlarla köşe bucak kaçanlar konusunda dikkatli olmayı ihmal etmeyin.

  • Kalabalık Yerlerde Gündüz Vakti Buluşun

Evde baş başa romantik bir akşam yemeği… Mumlar yakılmış, güzel bir müzik çalıyor. Belki sonrasında oturup televizyonda dizinizi izliyorsunuz. Bu tip bir buluşma ne kadar cezbedici, romantik görünüyorsa görünsün kesinlikle onu daha yakından tanıyana kadar evine gitmeyin.

Kalabalık yerlerde buluşmak başınızın belaya girmesini engelleyecektir. Etrafta olaylara şahit olacak ve gerekirse size yardımcı olacak kişilerin olması yeni görüştüğünüz kişinin yanında daha rahat hissetmenizi, güvende olmanızı sağlayacaktır.

Akşam vakti buluşmayı da kabul etmeyin. Buluşmaların çoğu akşam gerçekleşiyor, arkadaşlarınızla ve eski sevgililerinizle hep geceleri dışarı çıkıyor olsanız bile yeni görüştüğünüz kişiyle hava karardıktan sonra dışarıda olmak iyi bir fikir değil.

  • İçkinize Sahip Çıkın ve Sakın Sarhoş Olmayın

Bilmediğiniz şeyleri yiyip içmeyin, öyle her teklif edileni, sigara bile olsa almayın. Eski Türk filmlerindeki kötü adamların suratı aklınıza geldiği için beni ciddiye almamazlık da yapmayın. İnsanları uyutup kaçırdıkları, tecavüz ettikleri ve daha kötü şeyler yaptıkları o haberlerin hepsi gerçek.

Aynı şekilde içkinizi masada bırakıp uzaklaşmamalısınız.

  • Arabasına Binmeyin, Sizi Eve Bırakmasına Da İzin Vermeyin

Sizi gerçek bir romantik gibi arabasına davet ederse teklifini kibarca reddetmelisiniz. Ne kadar masum göründüklerini bir kenara bırakın, arabaya bindiğinizde savunmasız kalırsınız. Arabanın kontrolü onda olacağı için sizi istediği yere götürebilir. Kapıların kilitlenebileceğinden ve içeride hapis kalabileceğinizden bahsetmiyorum bile.

Toplu taşıma araçlarına rahat ulaşabileceğiniz bir yerde buluşmanız veya varsa kendi arabanızı kullanmanız daha iyi olur. Elbette kendi arabanızı kullandığınızda da buluştuğunuz kişiyi arabanıza davet etmemelisiniz.

Araba mevzusundan vazgeçtik. Peki sizinle eve kadar yürüse? Yine olmaz. Ne kadardır yazışıyor olursanız olun yeni tanışıyorsunuz. Evinizin adresini hemen öğrenmesine hiç gerek yok.

  • Gittiğiniz Yeri Arkadaşlarınıza Söyleyin

Nerede olacağınızı, orada ne süreyle kalacağınızı ne kadar fazla kişiye söylerseniz o oranda kendinizi sağlama alırsınız. Başınıza bir şey gelirse, ille kötü niyetli kişilere denk geleceksiniz diye bir şey yok ama, arkadaşlarınız ve aileniz sizi nerede araması gerektiğini bu sayede bilir.

Hatta buluşacağınız kişinin profil adresini ve diğer bilgilerini arkadaşlarınıza verebilirsiniz. Böylece konuya daha uzaktan bakan kişilerin fikrini de almış olursunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir