Çingire Oyunu Nasıl Oynanır? (Çingire Oyun Tarifi)

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere çingire oyunu nasıl oynanır onun tarifini yapacağız.

Çingire’nin TDK sözlükte bir anlamı bulunmuyor. Ama bir çocuk oyunu olarak arşivlerde geçmektedir. Şimdi çingire oyunu nasıl oynanır kısaca onun tarifini yapalım.

Çingire Oyunu Tarifi

Çingire oyunu açık alanda oynanmaktadır. Grup halinde oynanan bir oyundur. Yani ortalama toplam 8-10 kişi ile oynanan bir oyundur. Oyunda kullanılabilecek bir malzeme bulunmamaktadır. Bir nevi yakalama oyunu gibi diyebiliriz. Şimdi kısaca anlatalım.

Çingire oyununda oyuncular 2 ayrı gruba ayrılırlar. Bir gruptaki oyuncu sayısı 6 kişiyi geçmemelidir. Yani maksimum grupta 6 kişi olursa daha iyi olur. Yani toplamda 12 kişi ile oynanabilir. Oyuncular ve gruplar belirlendikten sonra oyun için bir kale belirlenir. Burada ağaç, direk, duvar vb. şeyler kale olabilir. Ebe olacak grup kura ile belirlendikten sonra ebe olan grup kalede kalır. Yani diyelim ki direk kale olarak belirlendi. O zaman ebe olacak grup direkte duracaktır. Ebe olan grup diğer grubun kaleyi ele geçirmesini engellemelidir. Bu sırada diğer grubun oyuncularını yakalamaya çalışırlar. Yakalanan oyuncu oyundan çıkar. Eğer yakalanmadan kale seçilen yere 3 kere vurursa bu oyuncu kaleyi ele geçirmiş olur  ve böylelikle grubu oyunu kazanmış olur. Ayrıca yakalanan oyuncular kaleyi koruyan ebe grubuna dahil olurlar. Eğer diğer gruptaki tüm oyuncular kaleyi ele geçirmeden yakalanırsa ebe grubu oyunu kazanmış olur. Eğer diğer gruptan oyuncu veya oyuncular kaleyi ele geçirirse o grup oyunu kazanmış olur ve ebe olma sırası o gruba geçer. Bu şekilde çingire oyunu devam etmektedir.

Bir nevi yakalama oyunu gibidir. Açık alanda grup halinde oynayabilirsiniz. İyi eğlenceler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir