Code.org Sayesinde Hem Eğlenin Hem Programlama Öğrenin!

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere yabancı bir web sitesi sayesinde oyun oynayarak programlama dilleri bilginizi nasıl arttırabilirsiniz onu anlatacağım.

Öncelikle arkadaşlar sitemiz burasıdır=www.code.org

Bu site sayesinde eğitimleri tamamlayarak programlama bilginizi arttırabiliyorsunuz.Bu site daha çok algoritma kısmınızı geliştiriyor.Görsel programlama hakkında oldukça detaylı bilgiler veriyor.Yani kısacası hem oyun oynuyorsunuz hem de programlama dilleri becerinizi geliştiriyorsunuz.

Tabii ki sadece öğrenmekle kalmıyorsunuz.Aynı zamanda code.org sitesinde eğitimi tamamlarsanız sizlere sertifika veriyor.Bu sertifika sayesinde epey bir ayrıcalık sahibi olabilirsiniz.Mesela cv’nize ekleyebilirsiniz.Zaten sertifikayı elektronik ortamda yani resim olarak ilettikleri için rahatlıkla her yerde kullanabiliyorsunuz.(Sertifikayı yazımın sonunda siteye ekleyeceğim)

En önemli katkıyı da zaten zeka olarak yapıyor.Bu eğitimi adam akıllı alırsanız düşünce sisteminiz gerçekten değişiyor.Bilgisayar diliyle düşünmeye başlıyorsunuz.Yani her şeyi en detayına kadar araştırabiliyorsunuz tabii ki bazı konular hariç.Bu sayede bir problemin birden fazla çözüm yolunu buluyorsunuz.Aynı şöyle düşünün matematikte bir problem var diyelim.Bunun genelde tek bir çözüm yolu yoktur.Yani birden fazla çözüm yolu bulunur.İşte siz bu eğitimleri alırsanız her yoldan düşünmeye başlarsınız ve ufkunuz gelişir.Zaman kaybı diye düşünmeyin gerçekten eğer programlama dilleri alanında ilerlemek istiyorsanız bu eğitimleri kesinlikle alın.

Bu eğitimler kesinlikle ücretsizdir.Zaten site tamamen programcı yetiştirmek için kurulmuş gönüllü bir web sitedir.Umarım bu kadar açıklama yeterli olmuştur.Yine de sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Şimdi gelelim code.org’a nasıl üye olabiliriz detaylı anlatayım;

Öncelikle code.org sitesine giriyoruz.Sonrasında siteye üye olmak için sağ üstten “Giriş Yap” butonuna basıyoruz.

code-org-sitesi-uye-olma-1

Sonrasında açılan sayfada “Hesap Oluştur” butonuna basıyoruz ve tüm bilgilerimizi doğru bir şekilde giriyoruz.Merak etmeyin site tamamen güvenilirdir bilgilerinizi doğru girebilirsiniz.

code-org-sitesi-uye-olma-2

Sonrasında “Kaydol” butonuna basıyoruz ve üyeliğimizi oluşturuyoruz.Şimdi sitemize tekrardan üye olduğumuz mail ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.Giriş yaptıktan sonra studio.code.org sitesine giriyoruz.

Bu adrese girdikten sonra yeni başlayanlar için karşımıza 4 adet ders çıkacak.Burada sizin de gördüğünüz gibi

4 yaş üstü(yani ders 1)
6 yaş üstü(yani ders 2)
8 yaş üstü(yani ders 3)
ve 10 yaş üstü(yani ders 4) kurslar mevcut.

Buradan seviyenize göre başlangıç yapabilirsiniz.Eğer bu alanda az da olsa bir bilginiz varsa 8 yaş üstü yani “Ders 3” den başlamanızı tavsiye ederim.Ama algoritma ve programlama ile alakalı hiç bir bilgim yok diyorsanız “Ders 1” den başlayabilirsiniz.Merak etmeyin arkadaşlar herkes annesinin karnından bu bilgilerle doğmadı.Bu bilgileri her yaşta öğrenebilirsiniz.Yani orada 6 yaş üstü yazdığı için bu eğitimler çocuklara veriliyor diye bir kaide yok.İster 10 yaşında ol ister 20 yaşında ol bu eğitimleri almak bir ayıp değildir.

code-org-sitesi-uye-olma-3

İstediğiniz kursu seçtikten sonra artık oyunlara ve algoritmaya bir başlangıç yapabilirsiniz.Merak etmeyin eğitimlerin dili Türkçe’dir.İngilizcemi geliştirmek istiyorum derseniz İngilizce dil seçeneği de mevcuttur tabii ki.

Buradan bu şekilde tüm eğitimleri yapmaya çalışın.Sorularda verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışırsanız daha iyi öğrenmiş olursunuz.Burada bir zaman yok bir sınav da yok.Yeter ki siz en iyi şekilde öğrenin.O yüzden acele etmenize gerek yoktur.Zamanınız geniş olduğundan her şeyi detaylı düşünüp öğrenip ilerleyebilirsiniz.

Birde kursları tamamlarsanız üzerinde yeşil buton oluşur.Eğer tamamlarsanız fakat sistemin istediği gibi çözmezseniz açık yeşil şeklinde buton oluşur.Yani en iyi kodlarla çözüme ulaşırsanız bölümü %100 bitirmiş olursunuz.

code-org-sitesi-uye-olma-4

Mesela yukarıda gördüğünüz gibi Sahne 13’ün 10. kursunu sitenin istediği gibi çözüme ulaştırmamışım.Yani cevap doğru fakat en iyi çözüm değil.O yüzden açık yeşil renkle gösterilmiştir.

Bu şekilde kursları tamamlayarak en sonunda sertifika alabilirsiniz.Sertifikayı da şöyle atayım sizlere;

code-org-sertifika

Gördüğünüz gibi sertifikanın üzerine kendi isminizi yazabiliyorsunuz.Bu sayede iş başvurusu yaparken veya cv doldururken bu sertifikanızı da yanına ekleyebilirsiniz illaki işinize yarar.

Site bu şekilde arkadaşlar şimdilik anlatacaklarım bunlardan ibarettir.İlerde code.org hakkında bir gelişme olursa bu konuya eklerim.Umarım faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dilerim.Kendinize iyi bakın…

YORUMLAR

  1. […] şekilde üye olarak eğitimleri tamamlayabilirsiniz.Ardından da sertifika sahibi olabilirsiniz.Buradaki konumda code.org hakkında detaylı bilgiyi anlatmıştım.Aldığım sertifikanın fotoğrafı da […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir