Evliya Çelebi – Seyahatnamesi’nden Seçmeler Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Evliya Çelebi – Seyahatnamesi’nden Seçmeler

Yazarı : Evliya Çelebi

Kitabın Kısaca Özeti

25 Mart 1611’de Evliya Çelebi Unkapanı’nda doğmuştur. Fetihten sonra İstanbul’da yerleşmeye başlamış ve ailesi de aslen Kütahya’lıdır. Bundan ziyada Bursa, Sandıklı ve Manisa’da özel mülkleri yer almaktadır.Evliya Çelebi, tatlı dili ve şair ruhlu olmasından ötürü hizmette bulunduğu padişahlar tarafından sevilmiştir. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman ile de birçok sefere çıkmış, Kıbrıs fethine II. Selim ile katılmış, Kabenin altın oluklarını ise I. Ahmet zamanında yapmış ve süsleme çalışmalarında Sultan Ahmet Camii’ne katkı sağlamıştır.

Derviş Mehmet Zilli’nin anlatmış olduğu hikayelerle yola çıkarak seyahat merakıyla hayatını temellendirmiştir. Evliya Çelebi hayatındaki yeni dönemi görmüş olduğu bir rüya ile başlar. Muharrem ayının 1630 yılında İstanbul’da Yemiş İskelesinde Ahi Çelebi Camii’nde Rasullullah (S.A.V.) efendimizi görür ve huzurunda ” Şefaat Ya Rasulullah ” diyecekken ”seyahat ya Rasulullah” der ve peygamberimiz tarafından şefaat ve seyahat ile müjdelenmiştir. İmparatorluğunda izni ile bu olay sonunda ilk olarak İstanbul olmak üzere bütün yerleri baştan başa dolanır ve gittiği yerler hakkında öğrendikleriyle harmanlayarak hafif abartılı birazda mizahi tatlı ama sıkıcı olmayan bir dil ile anlatır. Tarih, coğrafya, seyahatname, coğrafya bilgisi, iktisat, iklimler, dil, yiyecekler ve kültür ve hayatın tüm içinde yaşayan her türlü unsurlarla örülmüş zenginlikler ile çevrilidir.Bir kaynak niteliğinde olan Seyahatname, sadece bizim için kaynak değil aynı zamanda başka milletler ve ülkeler için de geçerlidir. Almanca, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, Rusça, Yunanca ve Sırpça gibi farlı dillere çevirisi yapılmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde kendi anlattıkları ile başlamıştır. Seyehatnamede kendi dil ile anlatımında ilk olarak Adıyaman’ı anlatmıştır. Ardından ise farklı başlıkları ile tek tek ele alarak ilgili konu ve yerleri detaylı bir biçimde anlatmıştır. Son olarak ise Seyahatim Hakkında başlığı adı altında okurlar için düşülen notlar ile Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi son bulur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir