Excel’de % Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Selamlar bu yazımızda sizlere Excel’de yüzde hesabı nasıl yapılır örnekler eşliğinde onu anlatacağız.

Microsoft Excel ile bir çok işlem ve fonksiyon yapabiliyoruz. Bunlardan birisi de yüzde hesaplamadır. Yüzlerce belki de binlerce satır verinizi teker teker yüzde hesaplamak yerine aynı anda toplu olarak hepsinin % yüzdesini alabilirsiniz. Tabii bunun için bir formüle ihtiyacımız vardır. Şimdi maddeler halinde bir örnek üzerinden hem yüzde hesaplamayı nasıl yaparız onu anlatalım hem de yüzde hesaplama formülünü sizlere paylaşalım.

Excel’de % Yüzde Hesaplama ve Formülü

1-) Öncelikle excel’de yüzde hesaplamayı bir örnek üzerinden anlatacağız bunun için biz aşağıda gördüğünüz gibi 5 tane ürün seçtik. Bunların normal fiyatlarını ve indirim yüzdelerini belirttik.

2-) Şimdi bu fiyatların indirimli hallerini hesaplamamız için bir formül yazmamız gerekiyor. İndirimli fiyat için formülümüz “=B2-(B2*C2)” ‘dir. Tabii ki bu ilk satır için geçerli. Bu formülü yazdıktan sonra enter tuşuna basıyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi indirimli fiyatın ilk satırına gelip ardından yukarıdan fonksiyon bölmesine gelip kodumuzu oraya yapıştırıyoruz.

Aynı şekilde zamlı fiyata ise “=B2+(B2*C2)” formülünden ulaşabiliriz. Yani iki formülü de aşağıya eklemiş olalım.

  • İndirimli Fiyat Yüzde Hesaplama Formülü ==> =B2-(B2*C2)
  • Zamlı Fiyat Yüzde Hesaplama Formülü ==> =B2+(B2*C2)

NOT = Bunlara en olarak normal yüzde almanın excel formülü ise “=(A1*25/100)” şeklinde hesaplanır. Ayrıca buradaki yazımızdan da yüzde hesabı nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Yani yüzde alma formülümüz “=(Hücre ismi*Yüzde oranı/100)” şeklindedir.

3-) Sonrasında enter tuşuna bastığımızda aşağıda gördüğünüz gibi ilk satırımızın indirimli fiyatını hesaplamış olduk. Sonrasında diğer hücrelere de uygulamak için hesaplı olan hücrenin sağ alt köşesinden tutup aşağıya doğru çekiyoruz ve böylelikle hesaplamanın diğer hücrelere de otomatikman uygulanmasını sağlıyoruz.

4-) Ardından diğer hücrelerimiz de hesaplanmış oluyor aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi. Böylelikle formül sayesinde yüzde hesabı yapabiliyoruz. Ve ne kadar çok hücre-satır olursa olsun bu yöntemle bütün değerlerin yüzdesini alabilirsiniz.

5-) Tabloda da gördüğünüz gibi mesela incirin normal kilo fiyatı 10 tl indirim oranı %25 olduğu için 10*25/100 yaptığımızda 10’un %25’ini hesaplamış oluruz. Yani 2.5 çıkar. Haliyle asıl fiyattan 2.5’u çıkardığımızda ise indirimli fiyatını hesaplamış oluruz. O da 10-2.5=7.5 olmaktadır. Böylelikle sizler de formül çubuğuna yüzde hesabı formülünü veya benzerlerini yazarak istediğiniz fiyatın yüzdelik değerlerini hesaplayabilirsiniz.

NOT = Yüzde alma hesabı kısaca Sayı*Yüzde oranı/100 şeklinde hesaplanmaktadır. Mesela 120 sayısının %40’ı $120.\frac{40}{100}=48$ şeklinde çıkmaktadır. Sizler de excel formül çubuğuna buna benzer kendinize ait formüller oluşturabilirsiniz.

Bu dersimizde sizlere excel yüzde hesaplamayı ve bunun formülünü anlattık. Diğer excel derslerine sağ üst taraftan arama bölümüne excel yazarak ulaşabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir