Fincan Oyunu (Fincanda Yüzük Oyunu) Nasıl Oynanır? Fincan Oyunu Tarifi!

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere fincan oyunu veya bir diğer adıyla fincanda yüzük oyunu nasıl oynanır onu anlatacağız.

Çocuk oyunları geçmişten günümüze ilk okullarda, ana okullarında vb. yerlerde her zaman oynanan ve oynatılan oyunlardır. Onlarca eğitici ve eğlenceli çocuk oyunu mevcuttur. Bunlardan birisi de fincanda yüzük bulma oyunudur. Şimdi fincan oyunu nasıl oynanır tarifini anlatalım.

Fincanda Yüzük Oyunu (Fincan Oyunu) Nasıl Oynanır?

Fincan oyunu grup olarak oynanan bir oyundur. Oyun için bir tepsi, ortalama 9 tane fincan ve yüzük gereklidir. Yüzük yerine demir para da olabilir.

Fincanda yüzük oyunu için 2 farklı grup belirlenir. Kura ile oyuna ilk başlayacak grup seçilir. Ardından fincanlar kapalı şekilde sırayla tepsiye dizilir. Sonrasında kurayı kazanan gruptaki bir oyuncu kimsenin görmeyeceği bir şekilde yüzüğü veya madeni parayı kapalı olan fincanların birisine koyar. Yani 9 fincanda 1 tane yüzük bulunacak şekilde ayarlanır, tabii ki fincanlar ters duracak, yani kapalı olacak.

Sonrasında diğer gruptaki oyuncular hangi fincanda yüzük varsa onu bulmaya çalışırlar. Oyun bu şekilde ilerler. Fincandaki yüzüğü bulmaya çalışan gruptaki oyuncular fincanları açmadan önce “Boş” veya “Dolu” diyerek açarlar. Eğer oyuncular “Dolu” deyip açtığı fincandan gerçekten yüzük bulursa oyunu o grup kazanır. Fakat eğer “Dolu” denilen fincan boş çıkarsa veya “Boş” denilen fincandan yüzük çıkarsa o grup kaybeder, haliyle oyunu diğer grup kazanır yani fincana yüzük koyan grup kazanır. Yani yüzüğü veya madeni parayı saklayan ilk grup oyunu kazanmış olur.

Oyunda kişi sayısı değişebildiği gibi fincanın içerisine yüzük yerine madeni para da saklanabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.