Fizik-Vektörlerin Toplanması

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere vektörlerin toplanması konusunu anlatacağız.Şimdiden herkese iyi dersler dileriz.

Vektörlerin toplanması 3 yöntemle yapılmaktadır.Bunlar paralelkenar yöntemi,geometrik toplama yöntemi ve analitik yöntemdir.Şimdi bunları inceleyelim.

1-) Paralelkenar Yöntemi

Vektörlerin üzerine kurulan paralelkenarın köşegenin (vektörlerin başlangıcından geçen) çizilmesi suretiyle vektörlerin toplamının (bileşkesinin) bulunması yöntemidir.

2-) Geometrik Toplama Yöntemi (Poligon Yöntemi)

Vektörlerden herhangi birinin sabit tutularak geriye kalan vektörlerin gelişigüzel olarak başlangıç noktalarının sırasıyla bir önceki vektörün bitim noktasına birleştirilmesi ve son durumda ilk vektörün başlangıcı ile son vektörün bitim noktasının birleştirilmesi suretiyle toplam (bileşke) vektörün bulunması yöntemidir. Bu şekilde oluşan şekle kuvvetler çokgeni (poligonu) da denir.

3-) Analitik Yöntem (İzdüşüm Yöntemi)

Kartezyen koordinat sisteminde her bir vektörün dik bileşenlerinden yararlanmak suretiyle (izdüşüm metodu) sırasıyla yatay ve düşey toplam bileşke vektörlerin bulunması sonrasında ise bu toplam bileşkelerin tek bir vektörün (bileşke vektörün-toplam vektörün) bileşenleri olarak toplam vektörün (bileşke vektörün) bulunması yöntemidir.

Benzer olarak (n) tane kuvvet için genelleştirilirse;

Vektörlerin toplanması bu 3 yöntem ile yapılmaktadır.Herkese fizik dersinde başarılar dileriz.Sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir