Geometri Soruları Çözme Teknikleri

Merhabalar bu yazımda sizlere geometri soruları çözme tekniklerinden ve bazı taktiklerden bahsedeceğim.Öğrencilerin çoğu fizik,kimya,biyoloji hatta matematiği yapabilirler ama geometride zorlanırlar.Peki bu neden oluyor? Halbuki en kolay dersin geometri olduğunu ne zaman anlayacaklar? Belki bu yazımı okuduktan sonra umarım geometriye ısınırlar ve tabiri caizse takır takır soruları çözerler :).

Şimdi diyeceksiniz ki senin geometrin çok iyi o yüzden en kolay ders diyorsun.Alakası yok arkadaşlar herkes şekilli,cisimli sorulardan korkuyor yani görsel zekam kötü vs. diye geometriye hiç dokunmayan bazı arkadaşlar varmış.Aman diyim yapmayın senelerce okuyorsunuz sınavlara giriyorsunuz.Bu geometri soruları gerçekten belirleyici oluyor.Matematikten 5 soru doğru yapsan geometrideki 1 soru doğruya bedel diyebilirim.Çünkü herkes geometriden korkuyor.Bazıları yapmıyor bazıları sallıyor.Ama ne gerek var azıcık düşünmeyle çok kolay soruları çözebilirsiniz.Öğüt kısmını uzatmadan soru çözme tekniklerine geçelim :).Maddeler halinde açıklıyorum ;

 

1=Pisagor ve Öklit reisleri unutmayın:

Karşınıza geometri sorusu geldi.Soruya bakmayın kalemi elinize alın ve geometrik şekilde kesinlikle ilk yapmanız gereken şey bu öklit ve pisagor teoremleri arayın.Yani bu adamlara geometrinin babası diye boşuna demiyoruz.Bir zahmet sorularda kullanılacak bu adamların teoremleri.Şöyle bir istatistik verebilirim sizlere LYS,YGS,KPSS vs. (tüm geometri soruları dahil) sınavlarında çıkan geometri sorularının hemen hemen %80 inde pisagor ve öklit teoremleri var.Yani soru bunlarla çıkmaz tabii ki ama illaki soru içerisinde vardır diyorum.Karşınıza geometri sorusu geldiği zaman hemen bu teoremleri arayın,bulun,çizin ve soru üzerine yazın bir faydası olmasa da yazın alışkanlık yapsın illaki bir yerde işinize yarayacaktır.

oklit-bagintisi

 

2=İnce bir çizgi ile soruyu tek hamlede çözmeye odaklanın:

Öyle karmaşık bir soru çıkar ki karşınıza soruyu hazırlayana bela okursunuz.Aman fazla bela okumayın suç sizde çünkü.Karmaşık geometri soruları en kolayıdır.Neden mi ? Çünkü soruyu hazırlayan adam bilerek karmaşık soruyor öğrenci çuvallasın diye ama sakın oyuna gelmeyin.Tek çizgiyle işi bitirmeye odaklanın.Şöyle bir örnek vereyim.Hani Türkçe de paragraf soruları ne kadar uzun olursa cevap o kadar belli olur denir ya işte bu da o şekil diyebilirim.Soru ne kadar karmaşıksa cevaba o kadar kolay ulaşırsınız.Her zaman kısa sorular daha zordur ama uzun ve karmaşık sorular daha kolaydır bunu unutmayın sakın.Bu kural her ders için geçerlidir :).

Şimdi bir örnek ile açıklık getirelim.Mesela aşağıdaki örneğe bakın o kadar karışık ki soruyu yırtıp atası geliyor insanın.Ama bir de çözümüne bakın tek çizgi(kımızı çizgi) ile soru bitmiştir 🙂

geo 1 geo 2

 

3=Yeni doğru parçaları,çizgiler,çemberler çizin:

Soru karşınıza geldi ve sizde sadece o şekiller üzerinden soruyu çözmeye çalışıyorsunuz.Bu tamamen yanlıştır.Bu geometri dersidir matematik değildir.Matematikte bir sorunun en fazla 3-4 yoldan çözümü olur.Ama geometri öyle değildir.Bir sorunun belkide 10 farklı çözüm yolu olabilir.O yüzden sürekli yeni doğru parçaları,yeni çizgiler çizin.Yeri gelir üçgenin etrafına çember çizersiniz yeri gelir içine çizersiniz.Yani soruyu öylece bırakmayın korkmadan çizgiler silin.Yanlış olduğunu mu anladınız silgi diye bir madde var silebilirsiniz :).

 

4=Soru çözerken geometri formülleri cep kitabını yanınızda tutun:

Geometri ezberlenmez öğrenilir.Bu yüzden kitabı soru çözerken yanınızda tutmanızı tavsiye ediyorum.Takıldığınız yerde kitaba bakıp soruyu öyle çözün emin olun zamanla kitaba bakmaya gerek kalmayacak.Bu kitaba nereden ulaşırım demeyin eminim şu an herkesin evinde vardır.Hani deneme sınavı sonraları genelde ücretsiz dağıtırlar.Aşağıda resmini vereyim.

 

20150731_200957

 

Benim anlatacaklarım şimdilik bu kadar ilgi gelirse yazıyı daha da uzatabilirim.Herkese iyi çalışmalar.Geometriden korkmayın Allah’tan korkun :).

YORUMLAR

 1. bayıldım bu kadar mı guzel olur tesekkurler

  1. Rica ederim hocam iyi çalışmalar.

 2. 9-10-11.sınıflar için Formüller (Matematik-Geometri) kitabını her kırtasiyede bulabilir miyim ve fiyatı nedir ?

  1. Hocam fazla bir ücreti olacağını sanmıyorum.Tahminimce her kırtasiyede vardır.Siz yinede telefonunuz vs. varsa fotoğrafını çekip öyle gidin kırtasiyeye eğer yoksa getirtirler diye düşünüyorum.İyi çalışmalar.

 3. 10. sınıfım fakat geometri temelim hiç olmadı ve bu yüzden hiç yaoamıyorum sizce ne yapmalıyım ?

  1. Efendim, başlangıç ve temel için antrenmanlarla geometri kitabını öneririm.Bunun dışında geometriye ilgi duymaya çalışın.Yani soruları bir amaç için tek bir sınav için değilde zevk için hobi için çözmeye çalışın.Çünkü sınav için çözseniz sınav anında karşınıza soru çıktığında aa ben bunu kesin çözerim dersiniz ama öyle bakakalırsınız.İşte bu yüzden hiç kendinizi zorlamayın zevk almaya bakın.Görmeye çalışın.Geometri görme tekniğidir matematik veya fizik gibi hesap kitap yapmazsınız.Tek bir doğru parçası sizi sonuca götürür.Bu yüzden ezber yapmayın,kendinizi zorlamayın ve en önemlisi geometri çözerken tüm olasılıkları düşünmeye çalışın.Emin olun böyle çok daha iyi öğreneceksiniz.İyi çalışmalar dilerim.

   1. merhaba ;

    çokkk çalışıyorum gerçekten hedefim var ama bir türlü geometriye konsantre olamıyorum ayrıca sanırsam sorun düz düşünmem ne yapabilirim bu başarmak istiyorumki bende bu azim var

    1. Merhabalar efendim.Maalesef çok çalışmak her zaman faydalı olmuyor.Önemli olan çok değil öz çalışmaktır.Yani siz bir sürü soru çözüyorsunuz ama bunları anlamadan çözüyorsanız yanlış olur.O yüzden az ve öz çalışmak hatta çok ve öz çalışmak en iyisidir.Bol bol farklı kaynaklardan sorular çözmeyi unutmayınız.

     Geometri konusuna gelirsek, efendim geometri için tamamen görmek gerek.Yani sorulara her açıdan bakmalısınız.Mesela ikizkenar üçgen gördünüz burada kesinlikle aşağıya dik indirin.Ya da ne bileyim muhteşem üçlü kuralına da aynı şekilde dikkat edin.İki kenarı eşit gördünüz mü diğer kenarı da birleştirin muhteşem üçlü olsun.Bol bol uzunluk şekil çizin baktınız olmuyor silip soruya başka yerlerden şekiller çizin.Yani bu soruyu hazırlayanlarda insan illaki çözümleri olacaktır.

     Son olarak dediğim gibi farklı kaynaklardan çözmeye çalışın ve üçgene çok ağırlık verin.Soruların neredeyse %70’in de üçgen kullanılıyor.O yüzden üçgenin her kuralını öğrenin hatta gerekirse ezberleyin.

     Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

 4. admin mükemmemlsin 🙂
  ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir