Gitardaki Tüm Notaların Yerleri

Herkese merhabalar bugün sizlere gitardaki tüm notaların yerlerini göstereceğiz.Özellikle gitar çalmaya yeni başlayanlar için gitardaki notaların yerlerini öğrenmek oldukça önemlidir.

Dilerseniz aşağıda vereceğimiz görseli yazıcıdan çıkartıp sürekli yanınızda bulundurabilirsiniz.Bu sayede hızlı bir şekilde bakarak gitardaki notaların yerlerini ezberleyebilirsiniz.

Çalgılı aletlerde olduğu gibi gitarda da 7 tane nota vardır.Bunlar do,re,mi,fa,sol,la,si dir.Ek olarak notaların bemol ve diyez notaları da bulunuyor.Mesela do#,si♭ gibi örnekler verebiliriz.Aşağıda vereceğimiz görselde gitardaki tüm notaların yerleri mevcuttur.

Gitardaki notaların yerleri bu şekildedir.Şimdi görseldeki bazı yerleri açıklayalım.7 tane notaya 7 tane harf denk gelmiştir.Onları görselin sahibi kendisi yazmıştır.Görselin sahibi gitarnota.blogcu.com sitesidir.Detaylara oradan ulaşabilirsiniz.

Görseldeki gitar notalarında;

do notası C harfine denk geliyor.
re notası D harfine denk geliyor.
mi notası E harfine denk geliyor.
fa notası F harfine denk geliyor.
sol notası G harfine denk geliyor.
la notası A harfine denk geliyor.
si notası B harfine denk geliyor.

Ek olarak Ab=A bemol yani la bemol anlamına gelmektedir.A# ise la diyez anlamına gelmektedir.

Mavi renkli yuvarlaklarda bemol ve diyez notaları yer almaktadır.Mesela D# notası re# notasına denk gelmektedir.Diğer gri renkli yuvarlaklarda ise normal notalar yazmaktadır.

Son olarak resimdeki en üst taraf gitarın en uç tarafına denk geliyor.Onu da aşağıdaki görselle belirtelim.

Umarız gitardaki tüm notaların yerleri anlaşılmıştır.Yinede takıldığınız yerler ve okuyamadığınız notalar olursa yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.Herkese kolay gelsin iyi gitar çalmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. […] notaların yerlerine buradan, Piyanodaki notaların yerlerine buradan, Flütteki notaların yerlerine ise buradan […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir