Gmail’e Gelen Bağış ve Miras Yapacağım Dolandırıcıları

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere ara sıra gmail maillerimize gelen bağış ve miras yapacağım diyen yabancı kişiler hakkında gerçekleri anlatacağız.

Arkadaşlar özellikle son zamanlarda dolandırıcılığın artmasıyla birlikte artık bunlar da oldu.Önceden gmail’de spam kutularına geliyordu bu tarz mailler.Fakat sonradan adamlar kişiye özel mail olarak yolluyorlar.Mail’de genellikle “5.1 milyon dolarlık bir miras için cevap verin.” veya “dedem vefat etti türkiyede bir kuruma yardım yapmak istiyoruz.” vs. gibi ingilizce mailler geliyor.Tabi ben Türkçe’ye çevirip ekledim.Fakat bazen de Türkçe olarak da yollayabiliyorlar daha inandırıcı olsun diye.

Aman diyelim arkadaşlar bunlara sakın inanmayın ne banka hesabınızı yollayın ne de bir cevap yazın.Adamlar tamamen dolandırıcı diyebilirim.Kim kime durduk yere hemde tanımadığı bir kişiye 5 milyon dolar versin.Madem vakıflara bağış yapmak istiyor kendi yaşadığı ülkede vakıf yok mu yada madem illaki Türkiye’de yapacaklar neden sizinle iletişime geçsinler ki.Öyle değil mi? Bir düşünün.Tamamen insanları aldatmaya yönelik hareketler bunlar.O yüzden bunlara inanmayın.

Peki bu adamların amaçları nedir biraz ondan bahsedelim.Diğer sitelerde okuduklarıma göre bu adamlar bizler sayesinde illegal kişilere(terörist,uyuşturucu vb.) para transferi yapmak istiyorlar.Yani bizim aracılığımızla onlara para aktaracaklar.Eğer bir sorun olursa da olan bize olmuş olacak.Uyuştucuya veya teröriste yardım suçundan suç bize kalmış olacak.O yüzden arkadaşlar kesinlikle bu mesajlara aldanmayın.Şimdi 2 tane bu tarz örnek mail görüntüsü atayım sizlere ki bakın bunlar spam mesajlar değil normal gelen mesajlar.Spamlara zaten kesinlikle aldırış etmeyin.

Yukarıda gördüğünüz gibi arkadaşlar “İyi günler” ‘le başlayan bir mesaj ben bunu translate’den Türkçe’ye çevirdim.Türkçesi bu şekilde;

İyi günler
Seninle aynı soyadı taşıyan merhum merhumum tarafından bir bankaya yatırılan 5, 2 milyon dolarlık fonla ilgili olarak sizinle temasa geçtim.
Ayrıca, bu işlemde size daha ayrıntılı bilgi için doğrudan bu adres aracılığıyla ([email protected]) gizli olarak bilgi vermenizi rica ederim.
Teşekkürler
Başsavcı John Smith

Gördüğünüz gibi arkadaşlar Türkçe’sinde seninle aynı soyadı taşıyan bilmem ne felan diyor.Yahu sen kimsin hacı abi tanımıyorum bile seni.Neden bana vermek istiyorsun ki bu parayı öyle mi arkadaşlar? Aynı şekilde aşağıdaki mesaja bakın birde;

Bunun da Türkçe’si bu şekilde;

5,211,000 dolarlık bir miras için bana cevap verin. Acil yanıtınızı bekliyorum. E-posta: [email protected]

5.2 küsür milyar dolarlık bir miras için bana cevap verin diyor gel de gülme 🙂 Bu mesaj çok önceden gelmişti ama yinede konuya eklemek istedim örnek olması açısından.Bunlar gibi daha bir sürü var.Ama hepsi bu tarzda.Adamlar genelde Türkçe bilmedikleri için yazının fotosunu yolluyorlar ilk resimde gördüğünüz gibi.Bazıları da Türkçe’ye çevirip daha inandırıcı olsun diye öyle yolluyor.Bu kişiler genelde yabancı kişilerdir.İlerde belki isimlerini Türkçe isimler olarak değiştirip daha inandırıcı hale getirebilirler kendilerini.O yüzden şimdiden aklınızda bulunsun.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi bu mesajlara sakın inanmayın.Çünkü bu mesajlar herkese geliyor.Madem size bağış yapacak başkalarına neden yolluyorlar bu mesajlardan.O yüzden arkadaşlar bunlar spam mesajlardır dolandırıcılık mesajlarıdır dikkat edelim ve çevremizi de uyaralım bu konuda.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir