Halide Edib Adıvar – Mor Salkımlı Ev Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Mor Salkımlı Ev

Yazarı : Halide Edip Adıvar

Kitabın Kısaca Özeti

Mor Salkımlı Ev’de 1882’de Mehmet Bey’in kızı olarak dünyaya gelen Halide Edip, bu evden ailesiyle çeşitli sebeplerden dolayı ara ara ayrılsa da her defasında geri dönmüştür. Bedrifem Hanım, Halide’nin annesidir. Çok küçük yaşta iken veremden hayatını kaybetmiştir. Halide annesini çok silik ve az anımsamaktadır.

‘Haminne’  diye hitap ettiği anneannesi, Halide’nin hayatında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu haminne Eyüp Sultanlı Nakiye Hanımdır. Oldukça merhametli ve cömert bir yapısı olan Nakiye Hanım elinde ne var ise yoksullara dağıtmak için uğraşır.  Çingene olduğu söylenilen sütninesi Hatice ve Haminnesiyle oldukça iyi anlaşır. Çocukluk yıllarının en iyi arkadaşı da Halide’nin annesinin ilk evliliğinden olan Mahmure ablasıdır.Mehmet Edip Bey, Halide’nin abasıdır ve onun zihninde oldukça büyük bir yere sahiptir. Çalıştığı iş gereğince Mehmet Edip bey çoğu zaman sarayda kalmaktadır. Annesinin ölümünün ardından Halide, oldukça hassas bir döneme girer ve babasının sarayda kaldığı sürede babamı sterim diye ağlar ve onu abasının yanına götürürler. Mehmet Edip Bey belli bir süre sonra bir kadınla evlenir ve Yıldız’da bir ev kiralar. Halide artık yeni üvey annesiyle yaşamak zorunda kalır. Yeni taşındığı muhite bir türlü alışamayan Halide, üvey annesine gönlü ısınmıştır. Aklında hep Mor Salkımlı ve ve orada tanıkları vardır. Katı bir İngiliz terbiye usulünü benimseyen Mehmet Bey karşısında Halide dayanamaz. Bu günlerde kendini oldukça yalnız hisseder.

Halide Rum bir kadının işlettiği çocuk yuvasına verilir. Burada yer alan tek Türk çocuktur. Ancak yaşadığı buhranlı dönemlerden dolayı hastalanır ve babası onu mor salkımlı eve gönderir. İçe kapanık bir çocuk haline dönen Halide, Afrika Seyahatnamesi adı altında bir kitap okur. 5 yaşında olmasına rağmen kitap okuma aşkı çığ gibi büyür ve babası ona özel hoca tutar.Bu günlerde Halide’nin ikiz kız kardeşleri dünyaya gelir. Ayrıca dayısı da vefat eder. Bunun üzerine Üsküdar’da yer alan konağa taşınır. Burada piyano dersleri almaya başlar. Müzikte başarılı olmaz. Konağa gelen Ahmet Ağa, Halide’ye dersler verir. Onu karagöz ile tanıştırır. Halide’nin hayatında bu büyük bir değişime neden olur. Babası ve Saraylı Hanım teyzesi evlenir bu durum karşısında eski üvey annesi rahatsız olur. Bu hüznü ve karmaşıklığı kaldıramayan Halide hayatı boyunca evlilikten nefret eder. Halide Amerikan Kız Kolejinde Rıza Tevfik’ten ders almaya başlar. Matematik alanında ise Salih Zeki Aktay hocadan dersler alır. Kendisinden yaşça büyük olan Salih Zeki ile evlenir. Birlikte çalışmalar yaparlar. 1903’de ilk oğlu alı ay sonra ikinci oğlu olur.

1908’de Tevfik Fikret’in başyazarlığını yaptığı gazetede yazmaya başlar. 1909’da İstanbul’a dönmesinin ardından beş yılı aşkın öğretmenlik görevinde bulunur. Eşi Salih Zeki başka bir kadınla evlenmek ister ve dokuz yıllık evliliği son bulur. Fazlıpaşa yokuşunda tuttuğu evde bir hastalık geçirir. 1917’de Adnan Adıvar ile evlenir. Tatil için geldikleri Türkiye’de Kenan Çobanlarını yayımlarlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir