Halide Edip Adıvar – Sinekli Bakkal Roman Özeti

Kitabın Adı : Sinekli Bakkal

Kitabın Yazarı : Halide Edip Adıvar

Sinekli Bakkal Kitabının Özeti

Türk romancısı olan Halide Edip Adıvar’ın eserlerinden biri olan “Sinekli Bakkal” , sadece yurt içi değil yurt dışında da başarı göstermiştir. Romancı, yazar ve hatip olan Hlide Edip Adıvar İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Özel dersler almış ve Amerikan Kolejinden mezun olmuştur. Anadolu ve Avrupa’da muhtelif nedenlerden dolayı kalmıştır. Türk romanına büyük hizmet ve katkıları olmuştur.

On beşi geçen eserleri arasında en bilinen ve meşhurlarından biride ”Sinekli Bakkal” dır. Bu romanın özelliği istibdat döneminde İstanbul’un semtlerinde geçen hayatları anlatmış olmasıdır. Bu semtlerden biride ”Sinekli Bakkal” semtidir. Emine bu semtin imamının kızıdır ve bakkal olan ”Kız Tevfik” ile dünya evine girer. Kız Tevfik ise orta oyunu yapar ve karagözcüdür. Kadın kıyafetleri giyerek oyunlar oynar ve herkesi güldürür. Dükkana gelen müşterilerin karılarının dahi taklitlerini yapmaktadır. Bu sebepten dolayı karısı ile araları açılır ve babasının evine gider.

Saray tarafından Tevfik ise İstanbul’a sürülür. Bu esnalarda Emine’nin Rabia ismini verdiği bir kızı dünyaya gelmiştir. Kızın sesi oldukça güzel ve musikiye de yatkınlığı vardır.Rabia Kız Tevfik babasının sürgünden dönmesinin ardından onun yanına gider. ”Sinekli bakkal’ da yer alan dükkanlarında beraber çalışırlar. Bunun nedeni ise Rabia’nın sanatkar olan babasının yanında sıkça musiki ile uğraşabiliyor olmasıdır.

Bir müddet sonra Rabia yalnız kalır.Çünkü Kız Tevfik ikinci kez sürgüne gönderilir. Ama yalnızlığı pek uzun sürmez. Musiki hocası olan Pregrini ile evlenirler. Dinini değiştirip müslüman olan Peregrini bunu Rabia için yapmıştır.Bu esnada ise Rabia’nın anne ve büyükbabası da vefat etmiştir. Kız Tevfik yine belli bir süre sonra sürgünden döner ve eski hayatlarına tekrar dönerler.

Kitapta Geçen Kahramanlar

Emine: Romanda imamın kızıdır.

Tevfik: Orta oyunu gösterileri sergileyen oldukça kurnaz biridir.

Rabia: Oldukça zeki ve musikiye yatkınlığı bulanan Emine ve Tevfik’in kızı.

Osman: Rabia ile evlenen Peregrini’dir ve sonradan müslüman olur.

Selim Paşa: Romanda yer alan zamanda önemli devlet adamlarından birisidir.

Hilmi: Romanda Paşazade hürriyetperver oğludur.

Vehbi Dede: Oldukça İyi kalpli ve bir hayli yaşlı bir insandır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir