Hidrofil-Hidrofob Gruplar ve Örnekler

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere hidrofil ve hidrofob grupların ne anlama geldikleri bunların farklarını anlatacağız.Ek olarak hidrofil ve hidrofob gruplara örnekler göstereceğiz.

Hidrofil ve Hidrofob Grupların Farkları

Hidrokarbonlar suda çözünmezler fakat fonksiyonlu grup içeren organik bileşikler genellikle suda çözünürler.Çünkü bu organik bileşikler polar yapılıdır.Bir bileşiğin suda çözünmesini sağlayan en önemli faktörü, o bileşiğin su ile fiziksel bir çekim oluşturabilecek bir grup içermesidir.

Bir molekülün polar kısmı suyu sever, apolar kısmı ise suyu sevmez.Suyu seven kısma hidrofil uç, sevmeyen kısma da hidrofob uç denmektedir.

-OH, -COOH, -NH2 , -SO3H hidrofil kısma örnektir.

Genellikle -OH bulunan bileşiklere hidrofil uç,diğer -OH içermeyen ve karbonlu olan kısma da hidrofob uç diyebiliriz.

Hidrofil ve Hidrofob Gruplara Örnekler

Hemen hidrofil ve hidrofob kısımlar ile ilgili bir kaç örnek yapalım.

Gördüğünüz gibi CH3OH bileşiğinin OH kısmı hidrofil grup oluyor.Diğer yandan CH3 yani OH’lı olmayan kısmı ise hidrofob grup oluyor.

Burada da aynı şekilde OH kısmına hidrofil diğer karbonlu kısıma ise hidrofob grup diyoruz.

Burada ise COOH bileşiğini toplu kabul etmemiz gerekiyor.Yani C elementini gruptan ayırırsak OOH gibi saçma bir grup olmuş oluyor.O yüzden COOH’u bir bütün olarak kabul ediyoruz ve adına hidrofil grup diyoruz.

Burada SO3H kısmına hidrofil diğer yandan CH3CH2CH2 kısmına ise hidrofob grup diyoruz.

Burada bir istisna mevcuttur.Üstteki bileşikte OH grubu bulunmuyor lakin bunun yerine NH2 grubu mevcut.Buna da aynı şekilde hidrofil grup diyebiliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir