Hüseyin Rahmi Gürpınar – Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kitap Özeti

Kitabın Adı : Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Yazarı : Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitabın Konusu;

Kadınlar ve erkekler arasında olan çatışmalar, Kuyruklu bir yıldızın dünyaya çarpacağı haberi, büyük aşklar çatışmalar sonucunda ve evlilik.

Kitabın Özeti;

1910 yılında Mayıs aylarında basında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentileri nam saldı. İstanbul’da büyük paniğe neden olan bu olay tüm dünyaya yayıldı.Kenar mahallede dedikodu yapan kadınlar kendince yorumlar katar.

İrfan Galib roman kahramanlarından biridir ve Aksaray’da ikamet eder. İrfan, zengin bir ailenin çocuğudur. Geniş fikirli, batı ilimlerini tahsil etmiş ancak tuhaf davranışları bulunan bir gençtir. Evlenme çağı gelmiştir ve kendisi gibi aydın biri ile evlenmek ister.  Yolda giderken bir gün peçeli bir kadın görür ve onun üstünden hayaller kurmaya başlar. Peşine takılır ve onu takip etmeye başlar. Tanışmak için girişimde bulunur ama acemice tavırları kadın tarafından terslenmesine neden olur. Bu olaydan bir hayli etkilenerek kadın düşmanı olmuştur.

Kadınlardan intikam almak için Halley Kuyruklu yıldızının çarpacağı haberlerini anlatarak onlara korkulu anlar yaşatmaktadır. Bu konu hakkında konferanslar düzenlemeye karar verir. Konferansında anatomi, fizik karışımı ve kıyameti anlatarak korkunç rüyalar anlatır. Bundaki amacı kadınları korkutmak ve hırsını onlardan çıkarmak. Bir kadın konferans ve yazılarını ilgiyle takip etmektedir.

Bir zaman sonra kendisi gibi maceraperest bir kadından sürpriz bir şekilde mektup alır. Bu mektubun içeriğinde kadın olarak doğmasından büyük üzüntü duyulan zavallı bir kadından gelir. Bu kadın mektubunda kadınların dar fikir ve düşüncelerinden şikayet etmektedir.  İrfan bu mektuba büyük coşku ve hazla yanıt verir. Bir süre bu şekilde mektuplaşmaya başlarlar. İrfan bu kadına aşık olmaya başlar. Hayallere dalar.

Kıyametin kopacağına inandırılan mahalle ve esnaflar birbiriyle helalleşmeye başlarlar. Konferansında İrfan kıyametin kopacağı hakkında küçük bir oyun sergiler. Bu oyunda meydana gelen fişekler, yukarı kata devrilen masa ve dolaplar kadınları deliye çevirir. Bu arada hayranı olan kadınla mesajlaşmaya devam etmektedir. Kadın hakkında kötü şeyler duymasına rağmen ona evlenme teklif eder. Kadın bu teklife karşı bir şart ortaya koyar. Kuyruklu yıldızın çarpacağı anına kadar İrfan yüzünü göremeyecektir. Düğün ise Halley’in görüneceği gün gerçekleştirilecektir.  Evliliğin ilk gününde genç gelin bilgisini kocasına ispat eder ve eşit şartlarda sürecek evliliğin temelleri atmış olur. Kadınların intikamını almak için gelin hanım İrfana bir oyun düzenler. Bu oyunun ardından İrfan’ın iyi bir eş olacağı belli olur.

Halley, dünyaya çarpmaz ve bu iki oyundan bir evlilik gerçekleşir. Mektuplarla birbirine aşık olan bu ikili Kuyruklu yıldızın gelip geçeceği gecesinde dünya evine girerler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir