İnternet ve Kişisel Güvenlik İçin Mikrofon Erişim Ayarlarını Kapatmak

Son zamanlarda mikrofon ile bizi dinleyip ona göre reklam mı çıkartıyorlar deniliyor.Bunun önüne geçmek için mikrofon ayarlarını kapatmamız gerekmektedir.

Özellikle facebook skandalından sonra insanlar şahsi güvenliğinin ne derecede olduklarını sorgulamaya başladı.Bunun için sizlere öncelikli tavsiyemiz bilgisayarınızın kamera ve mikrofon erişimini her yerden kapatmaktır.Sonuçta bu ikisi olmadıktan sonra ne kadar yapay zeka bile olsa sizin yüzünüzü ve kişiliğini tam tanımlayamayacaktır.Daha evvelki yazılarımızda bilgisayarın kamerasını her yerden kapatmak adlı yazımızda kamera erişimini nasıl kapatabiliriz onu anlatmıştık.Şimdiki yazımızda ise aynısını mikrofon için anlatacağız.Hiç beklemeden maddeler halinde anlatıma geçelim.

1-) Öncelikle bilgisayarın sağ alt kısmından aşağıdaki fotoda gördüğünüz gibi bildirimler kısmına giriyoruz.Ardından “Tüm ayarlar” bölümüne giriyoruz.

2-) Ardından açılan yerde “Gizlilik” bölümüne giriyoruz.

3-) Sonrasında sol menüden “Mikrofon” bölümüne giriyoruz.

4-) Artık mikrofon ayarları bölümüne girmiş bulunuyoruz.Son olarak bu bölümden ise en üstteki “Uygulamaların mikrofonumu kullanmasına izin ver” kısmını eğer açıksa Kapalı yapmamız gerekiyor.

5-) Bu şekilde tüm uygulamalarda mikrofon erişimini kapatmış oluyoruz.Artık dinlendiğinizi düşünseniz bile bilgisayar bunu engelleyeceği için internetiniz olsa bile mikrofonunuzu kimse dinleyemez diyebiliriz.

NOT = Biz bu konuda windows 10, 8 ve 8.1 bilgisayarlar için mikrofon erişimini nasıl engelleriz onu anlattık.Aynı şekilde windows 7,xp vb. diğer işletim sistemlerinden de Denetim Masası vb. yerlerden mikrofon ayarlarına girerek erişimi kapatabilirsiniz.

Umarız yararlı olmuştur. Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir