Kahve Asit mi Baz mı? Kahvenin pH Değeri Kaçtır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kahve asit mi yoksa baz mı, ph değeri nedir onu anlatacağız.

Günlük hayatta çay ile birlikte en çok tüketilen içeceklerden birisi kahvedir. Özellikle Türk kahvesinin çok faydalı olduğu birçok bilim insanı tarafından açıklanmıştır. Kahve ile ilgili merak edilen konuların başında ise asit mi baz mı olduğu geliyor. Çünkü bazı sınavlarda ve genel kültür sorularında kahvenin asit-baz değerleri hakkında sorular karşımıza çıkabiliyor. Şimdi sizlere kahve asit midir, baz mıdır yoksa nötr müdür, ph değeri kaçtır kısaca bahsedelim.

Kahve Asit midir Baz mıdır? Kahvenin pH’ı Kaç?

  • Kahve = Asittir.
  • Kahve pH’ı = 5.0 (Ortalama)

Kahvenin pH değeri ortalama 5.0 ‘dır. Bundan dolayı kahve asittir. Kahve çoğu kişi tarafından baz olarak bilinmektedir, fakat kahve içerdiği mineraller bakımından bazik değil asidik özellik göstermektedir. Bu bakımdan kahve asittir. Ek olarak ortalama pH değeri 5.0’dır. Lakin bazı kahvelerin pH’ı 4.7-5.0 arasında olabilirken bazı kahvelerin pH’ı ise 5.0-5.2 aralarında olabiliyor. Yani ortalama olarak pH’ı 5’dir. Ama bazen daha düşük bazen daha yüksek olabiliyor. Kısacası her türlü kahvenin pH’ı 7’den küçük olduğu için kahve baz değil asittir diyebiliriz.

Kısacası kahve asittir. (Kahvenin pH’ı 5 olduğu için kuvvetli asit değil zayıf aside yakındır diyebiliyoruz. Çünkü asitte pH’ı 7’e yakın olan maddeler zayıf asit özelliği göstermektedir. 0’a yakınlar da kuvvetli asit özelliği gösteriyor.) Kahve içerdiği minerallerden dolayı bazik değil asidik özellik göstermektedir. Eğer sınavlarda soru olarak kahvenin asit mi baz mı olduğu sorulursa asit seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Umarız yararlı olur. Tüm derslerde başarılar dileriz. İyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir