Kazıklı Voyvoda Kimdir? (Tarihin En Vahşi Hükümdarı)

Tarihe adını Kazıklı Voyvoda diye yazdırmıştır fakat asıl ismi III. Vlad Tepeş(cellat)’tir. Düşmanlarını kazığa çakarak öldürmesi sebebiyle Kazıklı Voyvoda yada Kont Drakula olarak da bilinmektedir. Voyvoda kelimesi prens anlamına gelmektedir.

Romanya’da ulusal kahraman olarak anılmaktadır. Küçük yaşlarda kardeşi (Radul) ile Eflak tarafından Osmanlı Devleti’ne esir olarak verildi. Esir verildiğinde henüz 12 yaşındaydı. Osmanlı Devletinde geçirdiği sürede derslere katıldı ve arkadaşlar edindi. Fatih Sultan Mehmet ile dost olan Vlad ilerleyen zamanlarda Osmanlıya gelen saldırıları önlemek için komutasına verilen ordu ile Eflak’a gitti ve II. Vladislav’ı öldürüp yerine geçti. III.Vlad olarak Eflak Voyvodası olmuştu.

Osmanlıya sadık kalarak her yıl Osmanlıya haraç vermiştir. Lakin 1459 yılına kadar. 1459’dan itibaren vergi ödemeyi reddederek Macaristan ile ittifak oldular ve bu şekilde Osmanlı ile artık düşmanlardı.

Voyvoda olduğu süreç boyunca çeşitli işkenceler ve katliamlar ile tanındı. 20.000 civarında Türk ve Bulgar öldürdü, bir o kadar kişiyi de kazığa geçirerek hayatına son verdi. Ayrıca bazı söylentilere göre kendisinin vampir olduğu ve kanları şarap gibi içtiği bilinmektedir. Bu şekilde “Tarihin En Vahşi Hükümdarı” adını aldı.

Orduları yenilen Vlad, Macaristan’dan yardım istedi. Fakat Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı yeni yönetimi tanımış olan Macaristan, yardım isteğini kabul etmedi ve 1462 yılında sürgün edilerek hapse atıldı.

1474 yılında sürgün dönemi sonra erdi ve 1476 yılında kuzeni ile Eflak’a gitti ve Voyvoda oldu. Osmanlı Devleti ile girdiği savaşı 300 askeri ile kaybetti, esir alınan askerler kazığa geçirilip can verirken Vlad’ın kesilen başı II. Mehmet‘e(Fatih Sultan Mehmed Han’a) İstanbul’a gönderildi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir