Klavyeden Çizgi (-) ve Alt Tire (_) İşaretleri Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar arkadaşlar bu yazımızda sizlere klavye üzerinden tire ve alttan tire işaretleri nasıl yapılır onu anlatacağız.

Özellikle bir siteye üye olurken veya mail hesapları açarken tire (-) ve alttan tire (_) işaretlerini çok kullanırız. Mesela alacağımız mail adresi “[email protected]” olsun bu dolu olabilir haliyle “[email protected]” adresini almak isteyebiliriz. İşte bu gibi durumlarda alttan tire ve normal çizgi işaretleri çok yapılıyor. Peki bunu klavyeden hızlı bir şekilde nasıl yapabiliriz şimdi sizlere onu anlatalım. Önce normal çizgi için anlatalım sonra alttan tire işareti için anlatım yapalım.

Klavyeden Normal Düz Çizgi (-) İşareti Nasıl Yapılır?

3 farklı yöntem ile normal çizgi işareti yapabiliyoruz.

1-) Öncelikle normal çizgi işaretini klavyenin üstünde bulunan rakam bölümünün en sağında yer alan ve silme tuşunun bir solunda yer alan çizgi tuşuna basarak “” buradaki gibi yapabilirsiniz. Yani backspace geri tuşunun bir yanındaki işarete bastığınızda çizgi işaretini yapmış olursunuz.

2-) İkinci bir yöntem olarak klavyeden Alt+45 kombinasyonuna basarsanız da – bu şekilde tire işareti yapmış olursunuz. Yani öncelikle space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutun. Ardından numpad bölümündeki rakamlardan sırasıyla 4 ve 5 tuşlarına basın. Ardından “-” bu şekilde çizgi işareti yapabileceksiniz.

3-) Son olarak “-” buradaki çizgi işaretini kopyala yapıştır yöntemiyle de yapabilirsiniz.

Klavyeden Alttan Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır?

Aynı şekilde burada da 3 farklı yöntem ile alttan çizgi işareti yapabiliyoruz.

1-) Alttan tire yapmak için de Shift+Çizgi tuşuna basmanız gerekiyor.

Gördüğünüz gibi öncelikle Shift tuşuna basılı tutuyoruz ardından üstteki silme tuşunun solunda yer alan tuşa basıyoruz. Böylelikle _ bu şekilde alttan tire işareti yapmış oluyoruz.

2-) İkinci bir yöntem olarak da Alt+95 tuşlarına basmamız gerekmektedir. Yani burada da öncelikle Alt tuşuna basılı tutuyoruz sonrasında numpad bölümündeki rakamlardan sırasıyla 9 ve 5 tuşlarına basıyoruz. Bu şekilde “_” buradaki gibi alttan tire işareti yapmış oluyoruz.

Klavyeden yapılışının resmi de üstteki gibidir.

3-) Son olarak yine kopyala yapıştır yöntemiyle_” buradaki alt tire işaretini ctrl+c yapıp istediğiniz yere ctrl+v yaparak ekleyebilirsiniz. Son olarak çizgi ve alttan tire işaretlerini ayrı bir biçimde kolay kopyalamanız için paylaşalım.

Çizgi işareti ==> –

Alttan tire işareti ==> _

Ek olarak üstten çizgi yani üstten tire işaretinin yapılışını öğrenmek isterseniz buradaki yazımıza göz atabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir