Klavyeden Şapkalı a Harfi (â – Â) Nasıl Yazılır?

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere klavyeden â bu şekilde şapkalı a harfi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Aslında daha önceleri buradaki yazımızda sizlere klavyeden Türkçe harflerin şapkalı versiyonları nasıl yapılır anlatmıştık. Fakat yine de daha açıklayıcı olsun diye harflerin şapkalı yapılışlarını teker teker anlatmak istiyoruz. Şimdi lafı fazla uzatmadan klavyeden şapkalı a harfi nasıl yazılır onu gösterelim.

Şapkalı a Harfi (Â – â) Nasıl Yapılır?

Klavyeden şapkalı a harfi yazmak için öncelikle “Shift + 3” tuşlarına basıyoruz. Yani ilk önce enter tuşunun altındaki Shift tuşuna basılı tutuyoruz, ardından yukarıdan 3 rakamına basıyoruz. Ardından elimizi klavyeden çekiyoruz ve sonrasında ise a harfine basıyoruz. Böylelikle “â” butadaki gibi şapkalı a yapmış oluyoruz. Dilerseniz caps lock tuşunu açık bırakın aynı işlemi yaparsanız “” büyük şapkalı a harfi yapmış olursunuz.

Yukarıdaki resimden de gördüğünüz gibi öncelikle shift+3 tuşlarına basınız. Ardından a harfine bastığınızda â bu şekilde şapkalı a harfi yaparsınız. Dediğimiz gibi eğer caps lock açık bu işlemi yaparsanız  buradaki gibi büyük şapkalı a olur.

  • Kısacası ==> Shift+3+A tuşlarına üçüne birden aynı anda basarsanız da yine şapkalı a harfi yapmış olursunuz.

Buna ek olarak kopyala yapıştır yöntemiyle de şapkalı a harfini yapabilirsiniz. “â – ” buradaki şapkalı a harflerini ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Daha rahat kopyalama yapmanız adına aşağıya harflerin büyük yazılışlarını da ekleyelim.

Küçük şapkalı a harfi ==> â â â â

Büyük şapkalı a harfi ==> Â Â Â Â

Son olarak şunu da belirtelim; bu şekilde öncelikle shift+3’e basarak sonrasında istediğiniz sesli harfe basarsanız o harfin şapkalı halini yapmış olursunuz. Yani bu yöntem tüm harflerde geçerlidir. Faydalı olması dileğiyle teşekkürler…

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir