Klavyeden Şapkalı (Yumuşak) ı – î Harfi Nasıl Yazılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden şapkalı yani yumuşatmalı i – ı harfi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Daha önceden aslında tüm sesli harflerin şapkalı versiyonları nasıl yazılır onu bu yazımızda anlatmıştık. Fakat teker teker siz değerli takipçilerimize özel olarak da anlatmak istedik. Şapkalı harflerin diğer bir adı da yumuşak harflerdir. Bunlar sesli harflerde olmaktadır. Şimdi lafı uzatmadan sizlere klavyeden şapkalı ı harfi yani bu şekilde î harfi nasıl yazılır onu anlatalım.

Şapkalı î Harfi Nasıl Yapılır?

Klavyeden şapkalı i harfi yapmak için öncelikle Shift+3 (veya bazı klavyelerde Shift+6) tuşuna basmamız gerekiyor ardından i harfine basmamız gerekiyor. Sonrasında “î” bradaki gibi otomatik olarak şapkalı yani yumuşak i harfimiz yapılmış olur. Fakat burada klavyenin üzerinde şapka işareti hangi rakamda varsa Shift ile birlikte ona basmanız gerekiyor. Yani çoğu klavyede ya 3’ün üzerinde ya da 6’nın üzerinde şapka işareti var o yüden siz kendi klavyenize bakın hangisindeyse Shift+3 veya Shift+6 yapın.

Resim olarak da üstte yapılışını paylaştık. Dediğimiz gibi Shift+3 yapıp sonrasında i’ye basarsanız î bu şekilde şapkalı i harfi yapmış olursunuz. Ayrıca eğer büyük şapkalı i harfi yapacaksanız da o zaman yine aynı işlemleri yapacaksınız fakat bu sefer Caps Lock tuşu açık olması gerekiyor. Büyük şapkalı i harfi de Î bu şekildedir. Son olarak hem ı hem i harfine de bassanız ikisinde de şapkalı olarak ” î – Π” bu şekilde çıktı verir.

NOT = Ek olarak bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız “î” buradaki şapkalı î harfini direkt olarak kopyala yapıştır yaparak da yapabilirsiniz. Kopyalamanız için aşağıya da ekleme yapalım.

  • Küçük şapkalı ı-i ==> î
  • Büyük şapkalı ı-i ==> Î

Umarız faydalı olur diğer yazılarımızda görüşmek üzere teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir