Kola Asit mi Baz mı? Kolanın pH Değeri Kaçtır?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kola asit mi baz mı onu anlatacağız. Kolanın ph değeri hakkında da kısaca bilgi paylaşacağız.

Asit baz soruları kimya sınavlarında karşımıza çıkabiliyor. Özellikle çoktan seçmeli sınavlarda hangisi asit, hangisi baz veya hangisi nötr gibi sorular karşımıza çıkabilir. Ayrıca günlük hayatta tükettiğimiz bazı maddelerin ortalama pH değerleri kaçtır onlar hakkında da sorular çıkabiliyor. Bunlardan birisi de koladır. Kola asit mi baz mı aslında çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Fakat kolanın pH değeri kaçtır fazla bilinmemektedir. Şimdi sizlere kola asit mi baz mı, phı kaçtır hakkında kısaca bilgi paylaşalım.

Kola Asit midir Baz mıdır? Kolanın pH Değeri Kaçtır?

  • Kola ==> Asit (pH’ı 0’a yakın olduğu için kuvvetli asittir)
  • Kola pH’ı ==> 2.3 – 2.8 arasında (Değişkenlik gösterir)

Kola çoğu kişinin de tahmin edeceği gibi asit bir maddedir. Kolanın kapağını açtığımızda asitlerin çıktığını görürüz. Kolay baz değil asidik bir maddedir. Kolanın pH değeri ise 2.5-2.7 civarlarındadır. Yani kolanın pH’ı 0-7 arasındadır ve asittir. Kolanın ph’ı düşük olduğundan dolayı yani 0’a yakın olduğundan dolayı kuvvetli asittir diyebiliriz. Eğer ph’ı 7’ye yakın olsaydı zayıf asit olurdu. Fakat sıfıra yakın olduğundan dolayı kola kuvvetli bir asittir. Ek olarak kola asit olduğu için turnusol kağıdını kırmızıya dönüştürür.

Kısacası; Kola asittir. PH değeri 0-7 arasındadır. Kolanın pH’ı ortalama 2-3 aralığındadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir