Küçükbaş Hayvanlar Nelerdir? Küçükbaş Kabul Edilen Hayvanlar Hangileri?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere küçükbaş hayvanlar hangileridir, küçükbaş sınıfına giren hayvanların isimleri nelerdir onları yazacağız.

Özellikle kurban dönemlerinde hayvanlar genellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar olarak 2 ayrı sınıfa ayrılır. Aslında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık dalına verilen isimdir. Bazı genel kültür sorularında, bilgi yarışmalarında hatta okullarda küçükbaş hayvanlar hangileri, büyükbaş hayvanlar hangileridir şeklinde sorular karşımıza çıkabiliyor. Bundan dolayı sizlere ilk olarak küçükbaş hayvanların isimlerini paylaşacağız. Aslında adı üstünde büyükbaş hayvanlar küçükbaş hayvanlara göre daha büyük yapılıdırlar. Bundan dolayı büyükbaş ve küçükbaş farklarını ayırt edebiliriz. Şimdi sizlere küçükbaş hayvanlar nelerdir isimlerini yazalım.

Küçükbaş Hayvanların İsimleri Nelerdir?

Küçükbaş olarak adlandırılan hayvanlar şu şekildedir:

  • Koyun
  • Keçi
  • Tavuk
  • Horoz
  • Ördek
  • Hindi
  • Kaz
  • Tavşan

Genel olarak küçükbaş hayvanlar sınıfına giren canlıların isimleri bu şekildedir. Küçükbaş hayvan denilince ilk olarak akla koyun ve keçi gelmektedir. Koyun da kendi arasında çeşitlere ayrılır. Koyunun “Kıvırcık, karaman, sakız, dağlıç, merinos” vb. türleri vardır. Keçinin ise “Tiftik, Kıl” vb. türleri bulunur. Bunlar da aynı şekilde küçükbaş hayvan sınıfına girmektedir. Aynı şekilde kümes hayvanları da küçükbaş hayvan sınıfına girer. Mesela tavuk, horoz vb. gibi kümes hayvanları da küçükbaş kabul edilir.

Küçükbaş hayvanlarla ilgili bir diğer merak edilen konu ise fiyatlarıdır. Küçükbaş hayvanlar, büyükbaş hayvanlara göre daha ucuzdur. Bu hayvanların fiyatları türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Mesela ortalama bir koyun fiyat 2000-3000 TL arasında değişkenlik gösterir. Örneğin keçi fiyatları da ortalama 800-1200 TL arasında değişiyor.

Kısacası küçükbaş hayvanlar bu şekildedir. Eğer sorularda, sınavlarda, yarışmalarda vb. yerlerde, Hangisi küçükbaş hayvan sınıfına girer? Hangisi küçükbaş hayvana örnektir? tarzında sorular çıkarsa bu makaleden yararlanabilirsiniz.

>>>BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR NELERDİR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ<<<

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir