Laptop Bilgisayar Wifi’ye Bağlı Gözüküyor Ama İnternete Girmiyor Sorunu Çözümü

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere bilgisayarın (PC’nin) ve laptopun Wifi’ye bağlı gözüküp internete bağlanamaması sorunun çözümünü anlatacağız.

İllaki denk gelmiştirsiniz, bizzat bizde çok oldu. Laptop bilgisayar Wifi’ye bağlı görünüyordu fakat internete bir türlü girmiyordu. Daha doğrusu şöyle, laptop bilgisayara telefonun wifisi ile bağlandığımızda bazen Wifi’den bağlı gözükse bile internete giremiyorduk. İşte bu durum için bir türlü çözüm bulamamıştık. Ta ki bugüne kadar. Aslında bu sorunun birden fazla çözümü var fakat en doğru çözümünü sizlere anlatacağız.

Bilgisayar Laptop (PC) Wifi’ye Bağlı Gözüküyor Fakat İnternete Girmiyor Çözümü Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar eğer laptop bilgisayarınıza Ethernet kablosu ile kablolu şekilde bağlanıyorsanız ve ardından Wifi ile bağlanmak istiyorsanız bu durumda bilgisayarınız internete girmez. Büyük ihtimalle ikisi arasında bir çakışma olduğu için ethernet kablosu takılıyken laptop bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınız aynı anda Wifi ile internete bağlanamaz. Haliyle ethernet kablosunu çıkartıp Wifi ile uzaktan bağlantı yapabilirsiniz. Evet hatanın çözümü bu kadar diyebiliriz. Yani eğer ethernet kablonuz takılı ise yani normalde internete kablolu bağlanıyorsanız modemden internet gelmese bile Wifi ile telefonun internetine bağlanamazsınız. Bağlandı olarak gözükse bile internete girmez. Çünkü ethernet kablosu takılı olunca bilgisayar ilk komutu oraya veriyor. Haliyle sizin modemde internet olmadığı için Wifi sorunsuz çalışsa da internete bağlanamamış oluyorsunuz.

Kısaca bu şekilde fakat şimdi örnekle daha detaylı anlatalım:

Bir kullanıcımız laptop bilgisayarda normalde kablolu olarak internete bağlanıyordu. Bir gün internet bağlantısı kesildi. Yani modemin bağlantısı gitti. Haliyle kablolu bağlandığı internet de kesilmiş oldu. Acil internet lazım olduğundan bir cep telefonun Wifi internetine bağlanmak istedi. Telefondan mobil erişim noktasını açıp laptop ile telefonun Wifi’sine bağlanmak istedi. Şifreyi yazdı ve bilgisayardan telefonun internetine bağlandı. Laptop bilgisayarında Wifi dişleri gözüküyordu. Yani sağ altta aşağıdaki gibi Wifi internetine bağlı gözüküyordu.

Fakat internet tarayıcısını açtığında internete giremediğini gördü. İşte bu durumda DNS ayarlarını vs. değiştirdi fakat etki etmedi halen internet bağlı gözüküyordu fakat internete bağlanmıyordu bir türlü. Sonra laptop bilgisayarında ethernet kablosunun yani kablolu bağlantı yaptığı kablonun bilgisayara takılı bağlı olduğunu gördü. Ardından bir de kabloyu çıkartıp öyle denemek istedi. Yani ethernet kablosunu çıkartıp o şekilde telefonun Wifi’sine tekrardan bağlandı ve bu sefer internete girdiğini gördü. Kısaca kullanıcımızın şikayeti ve çözümü bu şekildedir. Evet aslında çözümü çok basit. Eğer ethernet kablonuz takılı ise Wifi’ye bağlansanız da, bağlı gözükse de internete girmez. Bu yüzden ilk olarak ethernet kablosunu çıkartın öyle Wifi’ye bağlanmayı deneyin. Böylelikle hatanın çözümünü yapabilirsiniz.

Ek olarak:

Eğer ethernet kablosu takılı olmadığı halde bile Wifi gözüküp internete bağlanmıyorsa bu durumda DNS ayarlarınızı yapmanız gerekiyor. Tavsiyemiz Google DNS numaralarını kullanmaktadır. Google DNS adresleri “8-8-8-8 ve 8-8-4-4” ‘dür. Wifi’nin DNS ayarları nasıl değişir buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi eğer normalde ethernet ile kablolu şekilde internete bağlanıyorsanız ve kablonuz takılı kaldıysa onu çıkartıp öyle Wifi ile bağlanmaya çalışın. Hata büyük ihtimalle çözülecektir.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir