Menemen Olayı Nedir? Sonuçları Nelerdir? (Kısaca Anlatım)

Merhabalar bu yazımızda sizlere Menemen olayı nedir ve sonuçları nelerdir kısaca onu anlatacağız. Şimdiden sınavlarda ve derslerde başarılar dileriz.

Menemen Olayı (23 Aralık 1930)

Serbest Cumhuriyet Fırkasının kurulmasından cesaret alan bazı rejim düşmanları inkılaplara karşı tepki göstermeye başlamış, Derviş Mehmet adında biri halkı etrafında toplayarak (23 Aralık 1930 tarihinde) İzmir’in Menemen ilçesinde ayaklanmıştır. Bu olaya Menemen olayı (veya Kubilay olayı) adı verilir.

Bu ayaklanmayı askerleriyle bastırmaya çalışan Asteğmen Kubilay (Mustafa Fehmi Kubilay) isyancılar tarafından öldürülmüş, ilçede sıkıyönetim uygulanarak isyancılar yakalanmış ve Divanı Harp’te yargılanmışlardır. Şehit edilen askerimiz Kubilay’a ve diğer tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Menemen olayının sonuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Menemen Olayı Sonuçları

  • Bu isyan Cumhuriyet tarihinde rejime yönelik olarak ortaya çıkan 2. isyan olmuştur.
  • Bu olayla çok partili hayata geçişin Türkiye’de henüz gerçekleştirilemeyeceği ve inkılapların benimsenmesinin zaman alacağı anlaşılmıştır.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nde çok partili siyasi hayata ancak 1946 senesinde geçilecektir.

Menemen Olayı’ndan sonra kurulan bazı siyasi partiler:

29 Eylül 1930 yılında Adana’da kurulan Ahali Cumhuriyet Fırkası ve Türk Cumhuriyet Amele ve Çiftçi Partisi gibi çeşitli partilerin kurma girişimleri olmuşsa da bunlar herhangi bir varlık gösterememiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir