Metin 2 Oyun İçindeyken Kasıyor Çözüm İçin Neler Yapılabilir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Metin 2’de oyun içerisindeyken çarın çok kasması ve donması sorununun çözümlerini paylaşacağız.

Metin 2’de bazen çok karakterin yanında olunca oyun kasmaya başlıyor hatta bir müddet sonra ekranı hareket ettiremez hale geliyoruz. Çünkü online oyun olduğu için oyunda ne kadar karakter varsa o derece kasma gösterir. Daha doğrusu sizin bulunduğunuz yerde ne kadar çar mevcutsa o kadar kasma olur. Mesela oyunun en kalabalık olduğu yer CH1‘dir. Haliyle siz CH1 1. köyde meydanda takılırsanız oyun çok kasmaya başlar. Çünkü burada genelde pazarlar kuruluyor ve hepsi online oyuncular olduğu için ch1 1. köyde adeta hareket edemez hale gelirsiniz. Ama merak etmeyin bu kasmalara bir çözüm de mevcut. Şimdi maddeler halinde oyunun kasmaması için yapılması gerekenler nelerdir onları sizlere iletelim.

Başlıklar

Metin 2 Oyunun Kasmaması (Donmaması) İçin Yapılacaklar

1-) Oyun Seçenekleri Bölümünde Yapılması Gereken Ayarlar:

İlk önce yapmanız gereken şey “Oyun Seçenekleri” bölümündeki ayarlardır. Öncelikle oyundayken ESC tuşuna basınız. Ardından “Oyun Seçenekleri” butonuna basınız.

Ardından burada aşağıda gördüğünüz gibi seçenekler çıkacaktır.

İşte oyunda kasmayı en aza indirmek için bu seçeneklerden sohbet satırı, isim, önemli bilgiler ve market ismi kısımlarını gizle yapıyoruz. Yani çoğu şeyi “Gizle” butonuna basarak oyundaki kasmayı en aza indirebiliriz. Eğer CH1 1.köy pazarları dolaşacaksanız market ismi seçeneğini gizli yapmanız çok etken olacaktır. Diğerleri hadi bir nebze durabilir ama market ismini gizledikten sonra oyunun hızlandığını göreceksiniz.

2-) Sistem Seçenekleri Ayarları:

Aynı şekilde oyundayken ESC tuşuna basın ve “Sistem Seçenekleri” bölümüne girin. Ardından aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Buradan da 1. maddede olduğu gibi oyun içi ayarlarınızı yapabilirsiniz.

3-) Grafik Ayarlarını Düşürebilirsiniz:

Oyuna başlamadan önce oyun dosyaları içerisindeki config.exe uygulamasını açınız. Dosya konumuna giderek bu uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Ardından buradan da grafik ayarları vb. ayarlar çıkacak. Bunları düşürerek oyundaki kasmayı azaltabilirsiniz.

Mesela çözünürlüğü düşürerek oyundaki donmayı azaltabilirsiniz. Aynı şekilde diğer efektleri de kısabilirsiniz.

4-) Oyunu Yüksek Performansta Çalıştırma:

Ek olarak oyunu yüksek performansta çalıştırabilir ve kasma problemini azaltabilirsiniz. Bunun için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Burada Nvidia üzerinden oyunu yüksek ayarda çalıştırmayı anlattık. Fakat sizin ekran kartınız başka bir modelse onun da aynı şekilde oyunları yüksek performansta çalıştırma özelliği mevcut olur. Hemen hemen her ekran kartında bu özellik vardır. Hem oyunu bu şekilde yüksek performansta çalıştırabilir hem de ilk 3 maddeyi uygularsanız oyunda 0 kasma alırsınız diyebiliriz.

5-) Oyundayken RAM Harcayan Diğer Uygulamaları / Arka Plandakileri Kapatın:

Mesela Google Chrome açıkken oyundayken biraz kasma yaşayabilirsiniz. Çünkü Chrome en fazla Ram harcayan internet tarayıcılarından birisidir. Sadece Chrome’da değil. Aynı şekilde oyundayken az kasma istiyorsanız diğer uygulamaları ve internet tarayıcılarını kapatın. Mesela arka planda çalışan skype, steam vb. gibi uygulamaları kapatabilirsiniz. Bunlar da oyun performansını az da olsa etkilemektedir.

Genel olarak oyunda donma problemi yaşamamak için yapılacaklar bu şekildedir. Bunların en önemli 1. maddedir. Kendiniz de bu ilk maddeyi deneyerek donmanın azalacağını göreceksiniz. Elbette diğerlerini de yaparsanız daha rahat oynayama başlarsınız. Son olarak sizlerin de bildiği oyunu daha rahat oynamanın yöntemleri ve taktikleri varsa yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir