Milav Oyunu Nasıl Oynanır? (Oyun Tarifi)

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere milav oyunu nasıl oynanır onun tarifini yapacağız.

Milav; bir oyunun adıdır. Milav oyununu oynamak için duvar dibinde bir yere çukur kazılır. İşte bu çukura milav ismi verilir. Şimdi oyun nasıl oynanır tarifini yapalım.

Milav Oyunu Tarifi ve Oynanışı

  • Oyun nerede oynanır ==> Açık mekanda oynanır.
  • Oyuncu sayısı kaç olacak ==> Grup olarak oynanmaktadır. Mesela 5-10 kişiyle oynanabilir.
  • Oyun için kullanılan malzemeler ==> Bir miktar fındık gereklidir.

Milav yukarıda dediğimiz gibi duvar dibine kazılan çukura verilen isimdir. Öncelikle milav oyununa başlamak için duvar dibine ağzı fazla geniş olmayan bir çukur kazıyoruz. Bu çukurun yani milavın 2 metre uzağına bir çizgi çiziyoruz. Ardından tüm oyuncular bu çizgide sıralanmalıdır. Sayışma ile ilk atışı yapacak oyuncu belirlenir. Ardından belirlenen oyuncu kendisiyle beraber atış yapacak başka bir oyuncu seçmelidir.

Atışı yapacak oyuncu eline birazcık fıkdık almalıdır. Sonrasında seçmiş olduğu oyuncuyla birlikte bu fındıkları sayıyorlar. Sonrasında oyuncu avucunda bulunan fındıkları sallarken “Tek mi?” “Çift mi?” diye sormalıdır. Atışı yapacak olan oyuncu eğer “Tek” dediyse fındıkları avucunda sallarken “Tek gel, dımbıl gel. Tek gel, dımbıl gel…” demelidir. Eğer oyuncu “Çift” dediyse bu sefer de “Çift gel, dımbıl gel. Çift gel, dımbıl gel…” şeklinde demelidir ve milava yani çukura atışını yapmalıdır.

Bu esnada diğer oyuncular da sözlerin tersini söylemelidirler. Atıştan sonra milavdaki (çukurdaki) fındıklar sayılır. Atışı yapan oyuncu “Tek” dediyse ve çukurdaki fındıkların sayısı tekse, diğer oyuncu çukurdaki fındık sayısı kadar atış yapan oyuncuya fındık vermelidir. Yani diyelim ki çukurda 5 fındık vardı. Atışı yapan oyuncu “tek” dedi. Haliyle fındık sayısı 5=tek bir sayı olduğuna göre doğru bilmiş oluyor. Bu sefer diğer oyuncu yani atışı yapan oyuncunun seçtiği 2. oyuncu, 1. oyuncu doğru bildiği için elindeki 5 fındığı o oyuncuya vermelidir. Fakat eğer çukurdaki fındıktan çift ise bu sefer atışı yapan oyuncu doğruyu bilemediği için diğer oyuncuya çukurun dışında kalan tüm fındıkları vermelidir. Ve atış sırası da diğer oyuncuya geçer.

Oyun bu şekilde ilerlemektedir. Gerçekten eğlenceli ve grup halinde oynanabilecek bir çocuk oyunudur. Şimdiden iyi eğlenceler iyi oyunlar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir