Muharrem Ayında Kılınacak Namazlar

Herkese merhabalar bu yazımda sizlere Hicri yılımızın ilk ayı olan Muharrem ayında kılınacak namazlardan bahsedeceğim.

Bu arada daha önceki yazılarımda hicri sene başı ve hicri sene sonu dualarını yazmıştım.Hicri sene başı duaları da aynı şekilde muharrem ayı içerisine giriyor.O duaları da sitem üzerinden okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim muharrem ayında kılınacak olan namazlara.Muharrem ayında kılınacak olan namazlar ilk gün ve ilk gece namazları olarak ayrılıyor;

İlk Gece Namazları(20 eylül 2017 çarşambayı 21 eylül 2017 perşembeye bağlayan gece):

1-) Muharremin ilk gecesinde her rekatta bir Fatiha, on Ayetel Kürsi ve on İhlas okuyarak on rekat kılınır. Sonra eller kaldırılarak kendisi, anne babası ve tüm inanan erkeklerle kadınlar için istiğfarda bulunulduktan sonra:

muharrem-ayinda-kilinacak-namazlar-1

duası okunur.Her kim bu duayı namazın akabinde bir kere dahi okursa, Allahu Te’ala o kuluyla Kendi arasında bulunan bütün günahları bağışlar, o kişinin amellerini kabul eder ve şeytan: “Vay başımıza gelenlere! Bir senelik yorgunluğumuzun tümü şu anda boşa gitti” der.

2-) Üç selamla altı rekat kılınır. Her rekatta Fatiha suresi’nden sonra bir kere Ayetel Kürsi, on bir kere İhlas suresi ve yirmi üç kere şu tesbih okunur:

muharrem-ayinda-kilinacak-namazlar-2

3-) Muharrem’in ilk gecesi gece yarısından sonra kalkıp Allah rızası için 4 rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye yönelerek oturup tam bir itikad ve hulus-u vicdan ile kalbi Allah-u Te’ala’ya yönelici olduğu halde bin bir defa Duha Suresi’ni okuyan ve sonrasında:

“Ya Rabbi! Bu sure-i şerife hürmetine ve bu ayet-i kerime ile hitap edilen Rasul-ü Ekrem’in hürmetine bu seneyi benim evlad-u’ıyalim hakkında mübarek ve mesud kıl.” diye dua eden kimse o senenin sonuna kadar rızık ve geçim hususunda sıkıntıya düşmez.

İlk Gün Namazları(21 eylül 2017 perşembeye günü):

1-) Muharrem’in ilk gününde dilediği surelerle iki rekat kılan, daha sonra ellerini kaldırarak:

muharrem-ayinda-kilinacak-namazlar-3

2-) Güneş doğduktan (işrak vakti girdikten) sonra iki rekat namaz kılınır.Her rekatta Fatiha suresinden sonra Kur’an-ı Kerim’den kolaya gelen kısım okunur.Selam verildikten sonra da yedi kere:

“لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ” (Le ilehe illallah)

kelime-i tayyibesi zikredilir.

NOT=Tarihler 2017 yılına göre güncellenmiştir.Ek olarak eğer Arapça yazıları okuyamıyorum diyorsanız yorum kısmından yazın lütfen ona göre güzel bir şekilde çekip tekrar siteye yüklerim.Teşekkürler.

Herkese iyi ilimler dilerim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir