Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Nutuk

Yazarı : Mustafa Kemal Atatürk

Kitabın Konusu:

Yeni Türk devletinin yazılan ilk eseri Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınmıştır. Gelecekteki insanlara yaptığı tarihi anlatabilmek amacıyla kaleme alınmıştır.

Kitabın Özeti:

15-20 Ekim tarihleri arasında toplanılan Cumhuriyet Halk Partisinin Ankara’da ki ikinci kongresinde okunmuştur. Nutuk kitabını Atatürk otuz altı buçuk saat süren konuşmasında okumuştur ve bu kitapta 1919’dan başlayarak 1927’yi kapsayan tarih dilimi incelenmektedir. Üç bölümde ele alınan bu dönemde Kuva-i milliye, TBMM ve Cumhuriyet dönemleri vardır. Şimdi kısaca bunların özetlerini anlatalım.

1-) Kuva-i Milliye (Ulusal güçler) Dönemi;

Yeni Türk Devleti’nin kuruluşu Nutuk’ta anlatılmaktadır. Ayrıca Yeni Türk Devletinin kuruluş amacı; Türk ulusunun onuruyla ve şerefiyle yaşamasıdır. Bu da ancak bağımsızlık ile sağlanabilmektedir. Bağımsızlığı olamayan bir millet ne kadar zengin olursa olsun insanlık karşısında uşak konumunda kalır.

Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş isteyenleri  ”Ya bağımsızlık ya ölüm” temasında sözlerle söylemiştir.

Devlet kurmanın zorlukları burada açıkça görülmektedir. Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı anda ki ülkenin durumu oldukça vahimdi. Bu durumu betimlemelerle açıkça dile getiren Atatürk, ulus egemenliği için kayıtsız şartsız bir devlet kurma hedefleri , izlediği politika, çatışmaları, bunalımları anlatmaktadır. Nutuk bu durumda, sömürgeci devletlerin etkisinde kalan uluslar için kurtuluş yolunu anlatan bir yapıt özelliğindedir.

2-) Türkiye Büyük Millet Meclisi Dönemi;

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak bütün asker ve sivil makamlar, milletin başvuracağı en yüksek makam olarak halka bildirildi. Mustafa Kemal Atatürk, açık ve gizli oylarla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ilan edilmiştir.

3-) Cumhuriyet Dönemi;

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte bir yasa tasarısı oluşturmuştur. 20 Ocak 1921 tarihli yasanın maddelerini değiştirmiştir. Ardından Cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi ve kullanılan oylar sonucunda Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçildi.

Bir program niteliğinde olan Nutuk, sömürge durumunda olan ulusların bağımsızlıklarını kazanmak içindir. Türk kurtuluş savaşının askeri savaş olma niteliği taşımasından ötürü bu eser okunduğunda bir düşünce savaşı olduğu görülmektedir.

Yeni Türk devletinin nasıl kurulduğunu merak edenler için Nutuk, okunması gereken bir baş ucu kitabıdır. Her ne kadar siyasi yaşantımızı konu alan gibi dursa da aynı zaman da devlet felsefesini de kapsayan bir eserdir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir