Nişadır Nedir? Nişadır Hangi Bileşik, Formülü Ne, Gerçek İsmi Ne?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere nişadır hangi bileşiktir ve gerçek adı nedir hakkında bilgi vereceğiz.

Kimyada bazı bileşiklerin veya kimyasal formüllerin halk arasında bilinen farklı isimleri vardır. Örneğin Nitrik asit yani HNO3 halk arasında kezzap olarak biliniyor. Aynı şekilde Nişadır’ın da bir formülü ve ismi bulunmaktadır. Şimdi sizlere nişadır hangi formül, bileşiğin adı ne onu yazalım.

Nişadır Hangi Bileşiktir, Formülü Ne, Gerçek Adı Ne?

Nişadır “Amonyum Klorür” demektir, formülü NH4Cl ‘dir. Amonyum klorür yani NH4Cl ‘nin halk arasındaki adı nişadır olarak geçmektedir. Aslında bazı kaynaklarda “amonyak” nişadır olarak geçiyor. Fakat aslında nişadır “Amonyak tuzu” olarak bilinmektedir. Yani aslında şöyle anlatalım. Amonyak’ın formülü “NH3” ‘tür. Amonyak tuzu ise NH4Cl yani amonyum klorür olarak geçiyor. Haliyle burada nişadır maddesi amonyak değil amonyak tuzu yani amonyum klorürdür. Bundan dolayı nişadırın formülüne NH4Cl diyebiliriz.

  • Nişadır hangi bileşik ==> Amonyum Klorür
  • Nişadır formülü ne ==> NH4Cl

Nişadır bir çeşit tuzdur. Nişadır yani amonyum klorür, halk arasında tuz ruhu olarak bilinen madde ile amonyak arasında gerçekleşen reaksiyonla meydana gelmektedir. Bu arada TDK’nın resmi web sitesinde aşağıda gördüğünüz gibi nişadır amonyak olarak geçiyor. Fakat dediğimiz gibi burada bir yanlışlık olabilir. Çünkü nişadır bir çeşit tuzdur haliyle amonyağın tuz versiyonu “Amonyum klorür” ‘dür diyebiliriz. Tek başına amonyak ise NH3’tür yani tuz değildir. Amonyak zayıf baz özelliği taşımaktadır.

TDK’nın sitesinde nişadır kelimesi neden amonyak olarak geçiyor bilgimiz yok. Fakat siz yine de kesin ve net bilgi edinmek isterseniz kimya öğretmeninize bu konuyu danışabilirsiniz. Çünkü internette “Nişadır” maddesi bazı sitelerde amonyak olarak geçiyor bazı sitelerde ise amonyum klorür olarak geçiyor. Bize sorarsanız bu madde yani Nişadır tuz olduğu için haliyle amonyum klorür olur çünkü amonyak tek başına tuz özelliği taşımaz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir