Nükleon Nedir? Nükleon Sayısı Nasıl Hesaplanır? Örnekli Soru Çözümleri

Fizik ve kimyadaki bazı ifadelerin ne anlama geldiği unutulabiliyor. Bu bakımdan sizlere hatırlatmak amaçlı tekrardan bilgiler paylaşmak istedik. Ne anlama geldiği bilinmeyen terimlerden birisi nükleon sayısıdır. Peki nükleon nedir? Nükleon sayısı nasıl bulunur? Şimdi tüm bilgileri yazımızda anlatalım.

Başlıklar

Nükleon Nedir?

Fizik dalında bir nükleon, proton ve nötron’un ortak ismine verilen addır. Nükleon, nötron ve proton sayılarının toplamıyla hesaplanır. Nükleon’un bir diğer adı “Kütle Numarası” ‘dır. Yani nükleon nötron+proton sayılarının toplamına eşittir. Bir soruda nükleon sayısı kaçtır diye soruluyorsa nötron ve proton sayılarını topladığınızda cevabı bulmuş olursunuz.

  • Nükleon sayısı (Kütle numarası) = Proton sayısı + Nötron sayısı

Nükleonlar, atom çekirdeğinin parçaları kabul edilmektedir. Nükleonlar 1960’lı yıllarak kadar atomun temek parçacıkları olarak düşünülüyordu. O günlerde etkileşimleri güçlü etkileşimler olarak adlandırılıyordu. Günümüzde ise nükleonlar, kuark ve gluonlardan oluşan bileşik parçacıklar olarak bilinmektedirler. Nükleonlar, atomaltı parçacıkların baryon sınıfına aittirler. En hafif baryon protondur ve bu kararlılığın ölçüsüdür. Zayıf etkileşim nedeniyle nötron bir protona bozunur. Bu ikisi bir izospinin üyesidir.

Nükleon Sayısı Nasıl Bulunur?

Nükleon sayısı kütle numarasına eşittir. Yani bir atomdaki proton sayısı+nötron sayısının toplamı nükleon sayısına eşit olmaktadır. Kısacası soruda nükleon sayısı kaçtır diye sorulursa proton ve nötron sayılarını toplayarak cevaba ulaşabilirsiniz. Kütle numarası ile aynı anlama denk gelmektedir.

  • Nükleon sayısı = Kütle numarası
  • Nükleon sayısı = Nötron sayısı + Proton sayısı

Nükleon Sayısı Hesaplama Örnek Soru Çözümleri

Soru 1 : Nötron sayısı 12 ve proton sayısı 6 olan bir atomun nükleon sayısı kaçtır?

Cevap 1 : Proton ve nötron sayılarının toplamı nükleon sayısını verdiği için 12 + 6 = 18 buluruz. Yani nükleon sayısı 18 çıkar.

Soru 2 : Bir Y atomunun nükleon sayısı 25’dir. Bu atomun nötron sayısı 15 ise proton sayısı kaçtır?

Cevap 2 : Formülümüz Nükleon sayısı=proton+nötron şeklindeydi. Haliyle soruda verilenleri formüle yazarsak Proton sayısı=25-15 çıkar. Yani buradan da proton sayısını 10 olarak bulmuş oluruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir