Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu (Kısaca Bilgi)

Osmanlı Devleti tüm dünyaya korku salan ve şuanda topraklarında yaşamış olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce en uzun soluklu devletimizdir. Osmanlı 3 kıtaya hükmetmiş büyük bir devlet olmakla birlikte iç sorunlar ve dış etkenlerinde baskısı sonucunda gerileme dönemine girmişti. Bu gerileme dönemi sırasında büyük cihan harbinin çıkması da Osmanlı Devletini bitiren etkenlerde birisi haline geldi.

Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu

Osmanlı Devleti adından da belli olduğu gibi Osman Bey tarafından 1299 yılında Söğüt ve Domaniç çevresinde bağımsızlığı ilan etti. Osman Bey Anadolu beyliklere ayrıldığı dönemde diğer tüm beylikler ile mücadele ederek Bizans devletinin tam sınırına bir devlet kurdu. Osmanlılar Oğuzların Kayı boyuna aittir. Türk Selçuklu Hükümdarlığı zamanında hükümdar Alaaddin Keykubat tarafından söğüt ve Domaniç bölgesine Ertuğrul Gazi önderliğinde uç beylik olarak yerleştirildi. Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan Osman bey tarafından da yukarıda söz ettiğimiz gibi diğer beylikler ile mücadele edilerek bir devlet kuruldu. Osmanlıların bağımsızlığını ilan etmesindeki en önemli etken ise bağlı olduğu Kayı boyunun işgal edilmesi ile İlhanlı Devletine bağlanması oldu. Sonradan bu devlet zayıflayınca Osman Bey komutasındaki beylik bağımsızlığı ilan etti.

Osmanlı Devletinin kurulduğu zamanlarda Anadolu ve balkanlar üzerinde birçok devlet ve beylikler vardı. Bu devlet ve beylikler ise birbiri ile sürekli mücadele içinde olarak topraklarını işgal etmenin hesaplarını yapıyorlardı. Osman Bey ise en büyük rakip olarak hemen balkan toprakları üzerinde büyük bir devlet kuran Bizanslıları gördü. Bizans daha sonradan Osmanlı devletinin en büyük düşmanı olarak tarih sahnesinde adını duyuracaktır. Bizans yanında balkanlarda bulunan en kuvvetli devlet ise Sırp Krallığı olmaktaydı. Balkanlar üzerinde ise Macar Krallığı, Bulgar Krallığı ve Arnavut Krallıklarının yanı sıra Eflak, Boğdan, Bosna ve Erdel beylikleri de bulunmaktadır. Bilindiği gibi Anadolu’nun üç yakasına denizler ile çevrilidir. Bu denizlere o zamanda hakim olan devletler ise Venedik ve Cenevizliler olmaktadır. Bu durum ileriki yıllarda sürekli el değiştirecektir. Daha sonradan büyüyecek olan Osmanlılar üç kıtaya da hakim olan bir devlet haline gelecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir