Osmanlı Devleti’nin Paylaşılmasını Öngören Gizli Antlaşmalar

Bu yazımızda sizlere Osmanlı İmparatorluğu’nun paylaşılmasını öngören gizli antlaşmaları nelerdir onları anlatacağız.

Birinci dünya savaşı zamanında Osmanlı Devleti’ni parçalamak için bazı devletler kendi aralarında gizli antlaşmalar imzaladılar. Bu antlaşmalar sonucunda amaç Osmanlı Devleti’ni yıkmaktı. Fakat tabii ki bunlar gerçekleşmedi ve gizli antlaşma olarak kaldı. Şimdi bu anlaşmaların isimlerini ve detaylı bilgilerini aktaralım sizlere.

1-) İstanbul Antlaşması (18 Mart-10 Nisan 1915):

İngiltere, Fransa ve Rusya arasında imzalanmıştır. Buna göre; Boğazlar, Midye-Enez çizgisine kadar Trakya, Gelibolu Yarımadası, Sakarya Irmağı’na kadar Kocaeli Yarımadası ile İmroz ve Bozcaada savaştan sonra Rusya’ya bırakılacaktı.

2-) Londra Antlaşması (26 Nisan 1915):

Üçlü İtilaf Devletleri, İtalya’yı kendi yanlarına çekmek için bu antlaşmayı İtalya’yla imzalamışlardır. Bu antlaşmaya göre Antalya, Rodos ve 12 Ada İtalya’ya bırakılacaktı.

3-) Sykes-Picot (Sayks Piko) Antlaşması (26 Nisan 1916):

Bu antlaşmayla Rusya’ya; Kafkas sınırına yakın yerler, yani Van ve Erzurum illeriyle Trabzon ve Bitlis illerinin doğu bölümleri; Sivas, Harput (Elazığ) ve Diyarbakır illerinin bir kısmı bırakılacaktı. Fransa’ya; Adana ile Beyrut illeri; Halep, Harput ve Diyarbakır illerinin büyük kısmı; Şam ve Sivas illerinin bir kesimi ve Cebel-i Lübnan sancağının tamamı bırakılacaktı. İngiltere’ye Bağdat ve Basra illerini de içeren Güney Irak bırakılacaktı. Rusya’nın isteği üzerine Trabzon’a kadar Doğu Karadeniz kıyıları ve Doğu Anadolu da Rusya’ya bırakılacaktı.

4-) St. Jean De Maurıenne (Sen Jan Dö Moryen) Antlaşması (17 Nisan 1917):

İngiltere, Fransa ve İtalya arasında yapılan bu antlaşmaya göre; Antalya, Menteşe Sancağı ve Konya ilinin bir kısmı ile İzmir ve kuzeyi İtalya’ya bırakılacaktı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir