Periyodik Tabloda S, D, P, F Bloku Neresi? Blokların Diğer İsimleri Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere periyodik tabloda s-d-p-f blokları neresidir, bu blokların diğer adları nelerdir kısaca onları anlatacağız.

Periyodik tablo ile ilgili hemen hemen tüm kimya deneme sınavlarında karşımıza sorular çıkabiliyor. Sınavlarda periyodik tablodaki elementlerin gruplarıyla ilgili sorular çıkabildiği gibi s-d-p-f bloklarla alakalı da sorular çıkabiliyor. Mesela hangi element hangi blokta bulunur tarzında çoktan seçmeli sorular çıkabilir. Bu yüzden periyodik cetveldeki s-d-p-f blokları nerede bulunur iyi bilmemiz gerekiyor. Sizler için s-d-p ve f blokları hangi gruplardan oluşuyor paylaşacağız.

Periyodik Sistemdeki S-D-P-F Blokları Nerededir? Hangi Gruplardan Oluşur?

Periyodik sistemde, elektron dizilimi genelde aynı orbitalde biten elementlerin oluşturduğu sisteme blok denilir. Periyodik sistemde s, p, d ve f blokları olmak üzere toplamda 4 blok vardır. Bloklarda hangi gruplar ve elementler var onları yazalım:

  • s bloku : 1A grubu ve 2A grubu elementlerinden oluşmaktadır.
  • p bloku : 3A, 4A, 5A, 6A, 7A ve 8A gruplarından oluşmaktadır.
  • d bloku : 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 7B, 1B ve 2B gruplarından oluşmaktadır.
  • f bloku : Lantanitler ve aktinitlerden oluşmaktadır.

D bloğunda bulunan elementlere geçiş elementleri (geçiş metalleri) denir. F bloğunda bulunan elementlere ise iç geçiş elementleri adı verilir.

S-D-P-F bloklarının periyodik tablodaki yerleri ve gösterimi aşağıdaki gibidir:

Periyodik tabloda gördüğünüz gibi s bloku tablonun sol tarafındaki 1A ve 2A grubu elementlerini kapsayan bloktur. D bloku tablonun ortasındaki elementleri kapsar. P bloku sağ taraftaki 3A-4A-5A-6A-7A-8A grubu elementlerini kapsar. F bloku ise tablonun en aşağısında bulunan lantanitler ve aktinitleri kapsamaktadır.

Periyodik cetveldeki grupların isimleri yukarıdaki gibidir.

Metallerin ve ametallerin tablodaki yerleri yukarıdaki gibidir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir