Photoshop Bulanıklaştırma (Blurlama) Nasıl Yapılır? Resim veya Arka Planı Bulanık Yapmak

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Photoshop programında arka plan bulanıklaştırma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Aslında arka plan veya resimde istediğiniz herhangi bir yeri bulanıklaştırmak için birçok yöntem mevcut. Fakat sizlere en pratik 2 yöntemi anlatacağız. Şimdi hiç lafı uzatmadan görseller eşliğinde resimli anlatımımızı yapalım.

Başlıklar

Photoshop Arka Plan veya Resmin Herhangi Bir Yerini Bulanıklaştırma Yöntemi 1

NOT : Örnek olması bakımından biz elma resmi üzerinde anlatımı yapacağız. Elmamızın orijinal resmi aşağıdaki gibidir.

1-) Öncelikle resmimizi Photoshop’da açıyoruz. Ardından katman kısmından katmanı çoğaltıyoruz. Dilerseniz katmanın üzerine gelip “CTRL + J” yaparak kısayoldan katman çoğaltabilirsiniz.

2-) Bu yöntemde resmin tamamını bulanıklaştırmamız gerekiyor. Ardından istediğiniz yeri tekrardan bulanık yapmayabilirsiniz. Yani tamamını blurlaştırıp sonrasında istediğimiz bölümlerin blurunu kaldırabiliyoruz. Bu bakımdan üst menüden “Filtre > Bulanıklaştır > Gauss Bulanıklığı” kısmına giriyoruz.

3-) Sonrasında açılan mini pencerede bulanıklık ayarını biraz arttırıyoruz ve “Tamam” butonuna basıyoruz.

4-) Akabinde resmimizin tamamını bulanıklaştırmış oluyoruz. Tabii ki işimiz bitmedi. Sonrasında sol tarafta yer alan araçlardan “Silgi Aracı” ‘nı seçiyoruz.

5-) Sonrasında resimdeki bulanık yerden nereleri bulanık yapmak istemiyorsak orayı siliyoruz. Yani resmin tamamı bulanık ya işte bulanık bırakmak istemediğimiz bölgeleri silmemiz gerekiyor. Mesela biz en soldaki elmayı bulanık yapmak istemiyoruz. O yüzden silgiyle onu sildik. Tabi bu arada kopya katman seçili kalması gerekiyor.

6-) Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi en soldaki elmayı ön plana çıkartmış olduk. Böylelikle resimleri istediğiniz gibi bulanıklaştırabilir ve blurlaştırabilirsiniz. Aynı zamanda arka planları da bulanık yapabilirsiniz.

Şimdi 2. yöntemimize geçelim.

Photoshop Arka Plan veya Resmin Herhangi Bir Yerini Bulanıklaştırma Yöntemi 2

1-) Aslında ikinci yöntemimizde aynı mantık diyebiliriz ama yine de farklı yoldan yapıldığı için anlatma ihtiyacı duyduk. Burada da öncelikle resmimizi açıyoruz. Ardından sol taraftan “Hızlı Seçim Aracı” ‘nı seçiyoruz.

2-) Hızlı seçim aracını seçtikten sonra nereyi bulanıklaştırmayacaksanız o nesneyi veya alanı seçin. Bu sefer biz en sağdaki elmayı blurlama yapmayacağız diyelim. Yani bu elma dışındaki her şey blur olacak. O zaman hızlı seçim aracımızla o elmayı seçtik.

3-) Resmi seçtikten sonra üst menüden “Seç > Ters” kısmına tıklıyoruz. Böylelikle bu elma dışındaki her şeyi programımız seçmiş oluyor.

4-) Şimdi bulanıklaştırma yapmayacağımız elma dışındaki her şeyi bulanıklaştıracağız. Bulanık yapmak için yine üst menüden “Filtre > Bulanıklaştır > Hareket Bulanıklığı” bölümüne giriyoruz.

5-) Ardından bulanıklaştırma oranını istediğimiz gibi ayarlayıp “Tamam” butonuna basıyoruz.

6-) Şimdi seçili elmamız dışında tüm her şey bulanık olmuş oldu. Fakat işlem tam bitmedi. Programda elmalar seçili kaldığı için onları iptal etmemiz gerekiyor ki resmimiz hazır hale gelsin. Bu sefer yine üst menüden “Seç > Seçimi Kaldır” kısmına tıklıyoruz.

7-) Böylelikle seçili olan işaretleri de kaldırmış olduk. Resmimiz artık hazır hale geldi. Bu şekilde foto blurlama yapabilirsiniz.

NOT = Biz anlatımı Türkçe Adobe Photoshop programı üzerinden yaptık. Eğer sizin programın dili İngilizce ise görsellerden bakarak aynı yerlere tıklama yaparak da bulanıklaştırma işlemini öğrenebilirsiniz. Yine de İngilizce olarak anlamadığınız yerler olursa yorum alanından yazınız ona da elimden geldiğince yardımcı olurum.

NOT 2 = Bu arada biz anlatımı kabataslak olarak yaptık. Yani siz bulanıklaştırma miktarını azaltabilir veya yükseltebilirsiniz. Aynı şekilde bulanık bölgeye geçiş kısmına efekt verebilirsiniz tamamen size kalmış.

Bu şekilde iki farklı yöntemi kullanarak hızlı şekilde resim bulanıklaştırma yapabilirsiniz. Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

{ALTERNATİF} Photoshop Belli Bir Bölgeyi Hızlı Şekilde Bulanıklaştırma

1-) Ek olarak hızlı şekilde belli bir bölgeyi nasıl blurlaştırabiliriz onu da gösterelim. Öncelikle resmimizi açıyoruz. Biz kedi resmi seçtik. Bu kedinin sol gözünü blur yapacağız. Diğer yerleri ellemeyeceğiz. Öncelikle sol araçlardan “Kement Aracı” ‘nı seçiyoruz.

2-) Dilerseniz “Dörtgen İşaretleme Aracı” veya “Oval İşaretleme Aracı” ‘nı da seçebilirsiniz. Yani tamamen size kalmış. Burada amacımız blur yapmak istediğiniz yeri herhangi bir araçla seçmektir. Seçtiğimiz bölgeyi tek bir hareketle bulanık yapacağız.

3-) Seçtiğimiz kement aracı ile kedimizin sol gözünü çerçeve içine alıyoruz. Veya siz kendi resminizde nereyi bulanıklaştıracaksanız orayı çerçeve içine alın.

4-) Blurlayacağımız yeri seçtikten sonra üst menüden “Filtre > Bulanıklaştır > Gauss Bulanıklığı” kısmını açıyoruz.

5-) Sonrasında burada bulanıklaştırma oranını ayarlıyoruz. Ardından “Tamam” butonuna basıyoruz.

6-) Böylelikle kedimizin sol gözünü bulanık yapmış oluyoruz.

7-) Bu da en hızlı yöntemlerden birisi olduğu için yazımıza eklemek istedik. Umarız beğenirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir