Photoshop – Resmin Üzerinden İstenmeyen Yerleri Silme

Herkese iyi günler arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere Photoshop programı ile bir resmin üzerinde yer alan istemediğiniz bir yeri arka plana zarar vermeden nasıl resimden kaldırabiliriz onu anlatacağız.

Bazen resimlerde istemediğimiz noktalar olabiliyor.Bunu photoshop programı kullanarak kaldırabiliriz.Fakat photoshop’da biraz karışık olduğu için unutabiliyoruz.Ama aslında art arda bir kaç defa tekrar ederseniz aklınızda kalır unutmazsınız.Şimdi lafı uzatmadan resmin üzerinden istenmeyen yerleri nasıl silebiliriz 2 örnek ile anlatalım.

Örnek 1

İlk örneğimizde bir uçan martıyı ele alıyoruz.İlk resmimiz aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz gibi şimdi bu martımızı resimden sileceğiz.Maddeler halinde nasıl sileriz anlatmaya başlayalım.

1-) Öncelikle resmimizi photoshopta açıyoruz.İster Photoshop CS5’de isterseniz de CS6’da açın farketmez ikisinde de oluyor.Ardından sol panelden en üstten 3. seçeneğimize basılı tutup sağa kaydırıyoruz ve oradan da açılan sekmelerden en üstteki olan “Lasso Tool” ‘a basıyoruz.

2-) Ardından bu araçla martımızı aşağıdaki gibi faremize basılı tutarak çevreliyoruz.

3-) Son hali aşağıdaki gibi olacak.Yani ilk başladıktan sonra bitiş noktasını da aynı yer yapmanız lazım.Yani kısacası aşağıdaki gibi martının çevrelenip kapanması lazım.

4-) Ardından aşağıdaki gibi etrafı çizikli çizikli olacak.Sonrasında bu alana sağ tıklıyoruz ve “Fill” yani “Doldur” butonuna basıyoruz.Ek olarak bu işlemi klavyeden “shift+f5” ‘e basarak da kısayoldan yapabilirsiniz.

5-) Sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.Buna hiç bir değişiklik yapmadan “OK” butonuna basıyoruz.

Bu şekilde resmimizden istediğimiz gibi bazı nesneleri çıkartabiliyoruz.Üstelik arka plana da zarar gelmiyor.Şimdi resmin son halini atalım.

Gördüğünüz gibi ilk fotoda martı vardı ama bunda yok.Gerçekten hiç belli olmuyor martı olduğu.Bu yüzden photoshop programı ile her türlü resim efekti yapabilmeniz mümkündür.Programı ciddiye almak lazım.Profesyonel ellerde neler yapılabileceğini artık siz düşünün.

Örnek 2

Bu örneğimizde de ateş böceğini yapacağız.Alttaki resimde orijinal ateş böceği resmi var.

Bu ateş böceğinin ise beneklerini silmeye çalışacağız.Fakat tabii ki arka plan bozulmayacak.Yani siyahlıklar gidecek fakat arka plan kırmızı kalacak şekilde üstteki maddelerle aynı işlevleri(örnek 1’deki yaptıklarımız) yapacağız.

Burada hiç anlatım yapmadan direkt yaptık.Aynı “Lasso Tool” ile birlikte benekleri çember olarak elle seçicez.Sonrasında shift+f5 yaparak veya sağ tıklayıp Fill tuşuna basarak ve ardından OK’a basarak beneğimizi silmiş olacağız.Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi ateş böceğimizin beneklerini kolaylıkla silmiş olduk.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz.Kolay gelsin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir