Reyting Nedir? Reyting Sonuçlarını En Doğru Nereden Öğrenebiliriz?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere reyting nedir ve reyting sonuçlarını en doğru nereden bulabiliriz onları anlatacağız.

Reyting Nedir?

Reyting, televizyon kanallarının izlenme durumuna, izlenme sayısına ve oranına verilen isimdir. Reyting sonuçlarına göre hangi televizyon programı en çok izlenmişse o reytinglerde 1. sırada bulunur. Sonrasında 2. 3. vb. şeklinde sıralama devam eder.

Genellikle akşam vakti yayınlayan tv dizileri reytinglerde 1. sırada bulunmaktadır. Fakat bazı zamanlar mesela yaz aylarında dizilerin tatil yaptığı sırada reytingler genelde dünya kupası, avrupa kupası, konfederasyon kupası maçları gibi yazın oynanan maçlarda olur. Bunun yanı sıra o sene olimpiyat mücadeleri yapılıyorsa bu spor müsabakaları da 1. sırada olabilir. Mesela bu sıralar dünya kupası maçları olduğu için genelde trt 1 reytinglerde 1. sırada gelmektedir. Ama dediğimiz gibi tamamen değişiklik gösterebiliyor. Peki bu reyting sonuçlarını en iyi nereden öğreniriz şimdi onu anlatalım.

Reyting Sonuçlarını En Doğru Nereden Öğrenebiliriz?

Reyting sonuçlarını paylaşan yüzlerce hatta binlerce web sitesi mevcuttur diyebiliriz. Fakat bunların arasından hangileri en doğru sonucu paylaşıyor tam bilemiyoruz. Genelde hepsi birbirlerine yakın sonuçlar paylaşıyor. Fakat popüler sitelerden sonuçlara bakmanızı öneririz. Çünkü bunlar RTÜK resmi verilerini alıp sitelerine ekliyorlar. Mesela acunn, hürriyet, milliyet, sabah vb. haber sitelerinde reyting sonuçları doğru yer almaktadır.

Tabii ki bu haber sitelerinin yanı sıra Canlı TV sitelerinde de doğru şekilde reyting sonuçları bulunmaktadır. Mesela canlı tv siteleri arasında belki de en iyilerinden birisi olan canlitv.com sitesinden de güncel reyting sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Reyting ve reyting sonuçları hakkındaki makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir