RTÜK Kısaltmasının Açılımı Nedir? RTÜK Ne Demektir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere RTÜK’ün açılımı ne demektir onu anlatacağız.

RTÜK’ü illaki duymuştursunuz. Genellikle televizyonda yayınlanan yasak, illegal vb. yayınlar yapan TV kanallarına ceza veren bir devlet kurumudur. Fakat açılımını çoğu kişi bilmemektedir. Şimdi kısaca RTÜK ne demektir açılımı nedir onu yazalım.

RTÜK Açılımı Nedir?

RTÜK kısaltmasının açılımı “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu” demektir. Yani “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu” kelimelerinin baş harfleri RTÜK kısaltmasını oluşturmaktadır.

RTÜK, ülkemizde faaliyet gösteren bütün radyo ve televizyon kanallarının yayınlarını denetleyen bir kamu kuruluşudur. RTÜK üyeleri TBMM tarafından seçilir. 1994 senesinde kurulan RTÜK günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumudur. Mesela herhangi bir televizyon kanalında din, ahlak ve milli değerlerimiz gibi bazı şeylere aykırı içerikler yayınlandığında RTÜK burada devreye girebilir ve o kanala ceza verebilir. Hatta bazı durumlarda kanalı kapatma yetkisi de mevcuttur. RTÜK kanala ceza verdiğinde o kanalı açtığınızda alt yazı olarak detaylı bilgileri izleyicilere aktarır.

Kısacası radyo ve televizyon kanallarını denetleyen en üst kurum RTÜK’dür. Ek olarak RTÜK’ün resmi web sitesi “www.rtuk.gov.tr” ‘dir. Bu siteye girerek görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca RTÜK’e kanal şikayetinde bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir