Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf Romanı Kısaca Özeti

Kitabın Adı : Kuyucaklı Yusuf

Yazarı : Sabahattin Ali

Kitabın Özeti

Yusuf’un anne-babası Kuyucak ilçesinin haydutları tarafından  öldürülür. Yusuf küçük yaşta kimsesiz kalır. Kaymakam onu evlatlık olarak alır. Yusuf’a Kaymakam çok iyi bakar. Kuyucak’ta doğduğundan Yusuf’un ismi Kuyucaklı Yusuf olarak tanınır.

Zeki bir çocuk olan Yusuf, okul hayatına başlar. Muazzez Kaymakamın kızıdır ve okula beraber gidip gelirler.Birbirleriyle oldukça iyi anlaşan bu ikili çok şey paylaşırlar ve birlikte büyürler. Şahende Hanım Kaymakamın karısıdır. Yusuf’a küçüklüğünden beri üvey annelik yapmıştır. Ona güvenmeyen Yusuf, Muazzez’i dahi ondan korumak ister. Kadın nitekim kötü niyetli biridir. Yusuf ve Muazzez bir gün bir köy düğününe katılır. Şakir isimli biri orada Muazzez’e asılır. Muazzez’i korumak için Yusuf Şakir’i döver. Şakir bugüne kadar her istediğini elde etmiştir. Muazzez’i de elde etmek için plan yapmaya başlar.

Şakir’in babası kumar masasına Kaymakamı çeker oyun oynarlar ve onu borçlandırır. Borcuna karşılık oğluna kızını ister. Çaresiz kalan kaymakamın bu zor zamanında Yusuf devreye girer. Yusuf bakkaldan borç alır ve Kaymakamın borcunu öder. Muazzez’e bu sefer de bakkal göz koyar. Bir kaza süsü vererek Şakir bakkalı öldürür. Amacı Muazzez’i elde etmektir.

Yusuf’a Muazzez açılır ve Yusuf da hayallerine kavuşur. Kaçıp Şahende hanıma rağmen evlenirler. Kaymakam onlara bakar. Bir gün öldüğünde ise kendilerini kötü hissederler. Şahende Hanım ile Şakir’in kötü emelleri devreye girer. Parmaklarında yeni kaymakamı oynatırlar. Yusuf’u da bambaşka diyarlara göreve gönderirler. Muazzez’i kötü yola sürüklerler. Görevden gelen Yusuf bu duruma şahit olur. Yusuf köye döner ve eve geldiğinde kötü manzarayla karşılaşır. Ardından Şakir’i ve Şahende Hanımı vurur. Muazzez yolda yaralanır ve giderken ölür. Kuyucaklı Yusuf ise onu gömerek ortadan kaybolur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir