Seyehat mi Seyahat mı Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere seyehat mı yoksa seyahat mı hangi kelime doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Yazım kuralları Türkçe’deki en önemli konulardan birisidir. Çünkü sınavlarda bu tarz sorular genellikle çoğu kişi tarafından yanlış yapılır. Bu bakımdan elimizden geldiğince sizlere yazılışı en çok karıştırılan kelimelerin doğrusunu paylaşıyoruz. Bu yazımızda da seyehat-seyahat ikilisinden hangisi doğrudur onu yazacağız.

Seyehat mi Seyahat mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Seyahat
  • Yanlış yazılışı ==> ×Seyehat

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan (siyāḥat) geçen ve “Yolculuk, gezi.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Seyahat kelimesidir. Seyehat kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin yazım kurallarına göre doğrusunda ortadaki sesli harfi e değil a harfi olmalıdır. Okunduğunda doğrusu ve yanlışı fazla ayırt edilemediği için çok dikkat etmek gerekmektedir. Yani kelimeyi, ilk sesli harfi e diğerleri a olacak şeklinde kafanızda kodlama yapabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr sitesinde de kelime “Seyahat” olarak geçmektedir. Seyehat olarak aratma yaptığımızda ise herhangi bir sonuç vermemektedir. Bu durum da kelimenin doğrusunun seyahat olduğunun kanıtıdır diyebiliriz.

Yazım kurallarına göre bazı kelimelerin doğru ve hatalı yazılışlarına aşağıdan bakabilirsiniz;

Karnıbahar mı karnabahar mı doğrusu nedir?
Meyve mi meyva mı doğrusu nedir?
Şarz mı şarj mı doğru yazılışı nedir?
Alerji mi allerji mi doğrusu hangisidir?
Yanlış mı yalnış mı doğru yazılışı nedir?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir