Sınavlarda En Çok Puan Getiren Ders; Geometri

Ne matematik ne fizik ne kimya ne de biyoloji sınavlarda en çok puan getiren ders geometridir.Neden mi? Çünkü geometriden herkes korkuyor çoğu kişi yapamıyor,yapamam diyor.Halbuki en zevkli ve öğrenildiğinde en hızlı sürede çözülen ders geometridir.Geometri bir sanattır.Sanat yapmayı kim istemez ki.

Örneğin YGS sınavını ele alalım.Bu sınavda 40 tane matematik sorusu var.Daha doğrusu 32’si cebir 8’i geometri sorularıdır.Gel gelelim 8 geometri sorusunu boş bırakan bir sürü insan tanıyorum.Halbuki öğrenince en kolay gelen ders geometridir.Zaten 8 soru çıkıyor hocam ne öğrenecem ya demeyin.O 8 soru size kaç puan getirecek haberiniz var mı?

Sayısal öğrencisisiniz diyelim ki YGS 1 puanı sizin için en önemli olan puan türüdür.Ortalama matematik sorularından 1 net karşılığında 4 puan geliyor.Sosyal 1 puan geliyor öyle bir kıyaslama yapalım.

Bunlara ek olarak eğer şöyle bir sistem de var.Mesela matematikte 5. soruyu tüm sınava girenler yanlış yaptı.Böyle bir şey imkansıza yakın ama yinede varsayım yapalım 🙂 .Bu durumda diyelim ki siz o soruyu doğru yaptınız.Haliyle size ekstra puan geliyor.Tam olarak ne kadar gelir bilmiyorum ama ekstra kesin geliyor diye duyumlar aldım.Zaten mantık olarak da gelmesi lazım bilenle bilmeyen hiç bir midir?

İşte bu durum geometride en çok işinize yarayabilir.YGS,LYS,KPSS aklınıza hangi sınav gelirse gelsin geometri soruları en çok yanlış yapılan sorulardır.Geometri görsele dayalı bir ders olduğu için herkesin de gözleri aynı görmez haliyle bir çok farklı cevaplar bulunuyor ve genelde yanlış yapılıyor.Bu yüzden siz bu fırsatı değerlendirip cebire,fiziğe,kimyaya,biyolojiye “x” kadar çalışıyorsanız geometriye “2x” kadar çalışmanızı tavsiye ederim.

Herkese geometri sorularında başarılar dilerim umarım istediğiniz yerleri kazanırsınız…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir