Süt Asit mi Baz mı? Sütün pH Değeri Kaçtır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere süt asit mi yoksa baz mı onu anlatacağız.

Asit mi baz mı serisine devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere sütün asidik mi yoksa bazik mi olduğunu anlatacağız. Genellikle kimyada ve genel kültür sınavlarında bu tarz sorular karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden en önemli maddelerin asit mi yoksa baz mı olduğunu bilmemiz bizim işimizi kolaylaştırır diyebiliriz. Şimdi sizlere kısaca süt asit mi baz mı onu anlatalım.

Süt Asit mi Baz mı? Sütün pH’ı Kaçtır?

  • Süt ==> Asit (zayıf asit)
  • Sütün pH’ı ==> 6.5

Sütün pH değeri ortalama olarak 6.5 seviyelerindedir. Bundan dolayı süt asittir. Sütün pH’ı 0-7 arasında olduğu için asidik özellik göstermektedir. Fakat kuvvetli bir asit değildir, yani zayıf asittir. Bundan dolayı da süt içmek vücudumuza zarar vermez. Bunlara ek olarak sütün içerisinde laktik asit bulunduğu için de süte asittir diyebiliriz. Fakat dediğimiz gibi kuvvetli bir asit değildir. pH cetvelinde 7’ye yakın olan asitler zayıf asit olarak isimlendirilir. Sütün pH’ı 6.5 olduğundan dolayı yani 7’ye yakın olduğundan dolayı süt zayıf bir asittir.

Kısacası süt baz değil asittir. pH değeri 6.5 olduğundan dolayı süt asidik özellik göstermektedir. Ayrıca süt güçlü yani kuvvetli bir asit değil, zayıf (kuvvetsiz) bir asittir.

Teşekkürler, iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir