Suyun Kaynama ve Donma Noktaları Kaç Derecedir?

Hayatımın olmazsa olmazı Su’yu(H2O) günde en az 2 litre olarak tüketmemiz gerekmektedir. Bu rakam tabii ki ortalamadır. Eğer böbrek ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa doktorlar en az 3 litre tüketilmeli diye tavsiye ediyorlar.

Peki suyun bu kadar önemi varken biz suyu kimyasal anlamda ne kadar iyi tanıyoruz. Gelin bu yazıda hep birlikte suyun kaynama ve donma noktalarının yanı sıra su hakkında bilmemiz gereken diğer bilgileri de öğrenelim.

Suyun Kaynama Noktası Kaç Derecedir?

Suyun kaynama noktası 100 santigrat(Celcius) derece olarak kabul edilir. Bu da 212 Fahrenhayt derece,373 Kelvin derece ve 80 Reomür dereceye tekabül ediyor.

Su kaynama noktasına ulaştığında baloncuklar halini alır ve yavaş yavaş buharlaşmaya başlar. Yani suyu eğer sürekli kaynatırsanız su buharlaşıp gaz haline dönüşebilir. Böylece su yok olmuş olur.

Mesela çay demlemesinden örnek verelim. Çayın alttaki suyunu ocakta altı açık unuttuğumuzda su sürekli kaynamış olacaktır. Böylelikle su buharlaşmaya başlayacak ve zamanla çaydanlıktaki su bitecektir.

Suyun Donma Noktası Kaç Derecedir?

Suyun donma noktası ise 0 santigrat(Celcius) derecedir. Bu da aynı şekilde 32 Fahrenhayt derece, 273 Kelvin derece ve 0 Reomür dereceye denk gelmektedir.

Su donma noktasına ulaştığı anda yavaş yavaş buz halini alır ve böylelikle sıvı bir maddeden katı bir maddeye dönüşmüş olur. Yani bir anda buz haline dönüşmez. Bu zamanla olur. Ama dediğimiz gibi buz haline dönüşebilmesi için suyun bulunduğu ortam 0 derecenin altında olması gerekiyor.

Suyun Buharlaşma Noktası Kaç Derecedir?

Suyun buharlaşma noktası ise kaynama noktasıyla aynıdır yani 100 derecedir. Lakin burada kaynama noktasıyla bazı farklılıkları vardır. Su 100 derecede kaynar ama bir anda 100 derecede buharlaşmaz. Bu da aynı buzda olduğu gibi zamanla buharlaşmaktadır.

Aslında her sıcaklıkta buharlaşma olmaktadır. Sıvı bir madde kaynama noktasına ulaşmadığı zamanda bile buharlaşmaktadır lakin çok az bir buharlaşma olur. Bu yüzden bilim adamlar 100 derece ve üstü olarak kabul etmişlerdir. Ama dediğimiz gibi 10 derecedeki bir su da buharlaşır ama gözle görülmeyecek kadar az bir miktardır bu. O yüzden buharlaştığı kabul edilmez diyebiliriz.

Su her yerde 100 derecede mi kaynar?

Evet geldik en önemli noktaya. Su her konumda her ortamda 100 derecede mi kaynar? Tabii ki hayır arkadaşlar.

Çünkü basınca göre bu değişmektedir. Hava basıncının az olduğu yerlerde su daha az sıcaklıkta kaynamaktadır. Mesela Erzurum yüksek olduğundan hava basıncı da az olur. Haliyle su burada 100 derecenin altında kaynamaktadır. Lakin Antalya‘yı baz aldığımızda Antalya deniz seviyesine yakın olduğundan hava basıncı yüksek olur. Haliyle su 100 derecede veya daha yukarıda kaynayabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir