Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Alfabeler

Dünya tarihi boyunca birçok devlet kendine özgü alfabe üreterek onları kullanmaya başlamıştır. Sizlere şuana kadar Türkler tarafından kullanılan tüm alfabeleri detaylıca yazalım.

  • Göktürk Alfabesi : Bildiğiniz gibi tarihte ilk Türk adını kullanan devlet Göktürk Devleti olmuştur. Ve bu devlette kendine özgü bir alfabe yaratmıştır. Bu Göktürk Alfabesi 38 harften oluşmaktadır. Kutluk devleti zamanında kullanılmıştır.
  • Uygur Alfabesi : Tarihte ilk defa yerleşik hayata Uygur devleti geçmiştir. Ayrıca kendilerine özgü bir de alfabe üretmişlerdir. 22 harften oluşan bu alfabe sadece Uygur devleti kullanmıştır.
  • Orhun Alfabesi : Birçok Devletin Orta Asya’da kurulmuş olduğunu biliyoruz. Bu devletler ise Uygur Alfabesinden çok Orhun Alfabesini de yaygın olarak kullanmışlardır.
  • Soğd Alfabesi : Yine Orta Asya’da kullanılmış olan bir alfabedir. Bu alfabeyi de Uygurlar kullanmıştır.
  • İbrani Alfabesi : Hazar Türkleri tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.
  • Arap Alfabesi : Tarihte Türkler tarafından en çok kullanılan alfabedir. Birçok devlet yaygın olarak Arap Alfabesini kullanmıştır. En çok İslamiyet’in kabulünden sonra kurulan devletler ve beylikler tarafından kullanılmıştır. Karahanlılar, İhşitler, Selçuklular ve Osmanlılar çok kullanmıştır. Bu saydığımız devletler arasında en çok ve en uzun süreli Arap Alfabesini kullanan devlet Osmanlı devleti olmuştur. Osmanlı kurulmadan önce ise Selçuklular ve Karahanlı beyliği de Arap Alfabesini kullanan devletler arasındadır.
  • Kiril Alfabesi : Bu alfabe çok yaygın olarak kullanılmasa da halen daha günümüzde Orta Asya’da kurulan Türk Cumhuriyetleri tarafından kullanılmaktadır.
  • Latin Alfabesi : Türklerin kullanmış oldukları geçmiş alfabelerin arasından sıyrılan ve halen daha günümüzde kullandığımız Latin Alfabesi olmaktadır. Bu alfabe ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından kullanılmıştır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Kurucu Önder Atatürk’ün önderliğinde 1 Kasım 1928 tarihinden itibaren Arap Alfabesi yerine özgün olan Latin alfabesinin kullanılması kararı alınmıştır.

Tarih boyunca Türk devletlerinin kullanmış oldukları tüm alfabeler bu şekildedir. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere herkese iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir